Kołek i wywiercony otwór w ścianie. Wywierć go z nami!

Kołek i wywiercony otwór

Kołek i wywiercony otwór. Kołki są używane w prawie każdym gospodarstwie domowym. Jednak niewiele wiadomo na temat ich działania. Oznacza to również, że skuteczność kotwy zależy w dużym stopniu od jakości odpowiedniego wywierconego otworu. Poniżej podsumowaliśmy to, co należy wiedzieć o wierconym otworze z kotwy.

Kołek i wywiercony otwór. Otwór pod kołek musi być absolutnie precyzyjny

Otwór wywiercony, kołek wkręcony. W przypadku większości ludzi instalacja kołka jest zakończona. Dość często zdarza się, że kołek nie jest prawidłowo osadzony lub wywiercony otwór jest zbyt duży. Następnie należy znaleźć inne rozwiązania, takie jak osadzanie kołków w betonie .

Istnieją pewne dane, które są ze sobą ściśle powiązane:

  • Rozmiar kotwicy
  • Długość i rozmiar śrub
  • wymagana nośność
  • Rodzaj kotwicy

Kołek i wywiercony otwór. Otwór i jego wymagania

Najczęściej stosuje się tak zwane kotwy rozporowe z tworzywa sztucznego. Otwór musi dokładnie odpowiadać wymiarom zastosowanej kotwy. Z kolei rozmiar kotwy zależy od wymaganej nośności. Dane te można znaleźć w tabelach na opakowaniach kołków.

Wielkość śruby

Śruba pasująca do kołka jest o około 10 mm dłuższa niż kołek. Siła śruby również może się różnić. Dane te można również znaleźć w tabeli na opakowaniu kołków wspomnianych powyżej. Z kolei otwór powinien być o około 10 mm dłuższy niż kołek. To już powoduje pewne minimalne wymagania.

Rozmiar wiertła

Kołek i wywiercony otwór
Wiertła

Średnica wierconego otworu musi odpowiadać rozmiarowi kołka. To powiedziawszy, w przypadku kołka w rozmiarze 8 należy również użyć wiertła w rozmiarze 8. Ale teraz istnieje ważne rozróżnienie: nie każde wiertło jest jednakowo odpowiednie dla każdego podłoża. Istnieją tutaj znaczne różnice. To samo dotyczy samego wiercenia (tylko wiercenie ruchem obrotowym i / lub z udarem).

Odpowiednie wiertło do odpowiedniego do materiału

Potrzebujesz szczególnie twardego wiertła do kamienia lub betonu do podłoży betonowych. Do betonu komórkowego nadaje się konwencjonalne wiertło do betonu. Jednak nie potrzebujesz stempla z gazobetonem, ale potrzebujesz stempla z betonem. Możesz także wiercić w cegłach bez uderzenia.

Ponadto należy używać specjalnych wierteł do cegieł, ponieważ są one wyposażone w ostrze tnące. W ten sposób unika się niekontrolowanego łamania środników cegieł, szczególnie w przypadku cegieł szczelinowych. Ale ta zaleta ma również znaczenie w przypadku cegieł.

PORADY I WSKAZÓWKI

Zebraliśmy dla Państwa szczegółowe informacje na temat wszystkich wymagań dotyczących wywierconego otworu i rozmiaru, a także innych cech specjalnych w części „ Kołki rozporowe – wymiary ”.