Jak osadzić kołki w betonie? Zrób to z nami!

Jak osadzić kołki w betonie?

Jak osadzić kołki w betonie? Kołki nie trzymają się na każdej powierzchni. Istnieją różne możliwe rozwiązania w zależności od składu podłoża. Jedną z możliwości jest osadzenie kotwy w betonie, czyli przy użyciu kotwy iniekcyjnej. Poniżej znajdziesz instrukcje dotyczące osadzania kołków w betonie.

Jak osadzić kołki w betonie?Zastosowanie kołków wtryskowych do wbetonowania

Istnieje wiele różnych sytuacji, które mogą wystąpić, gdy chcesz zamocować kotwę w podłodze, ścianie lub suficie. Na przykład użycie kołków w starych budynkach. Przykładem są nawet podarte kotwice. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest profesjonalne osadzenie kotwy w betonie. Może być stosowany w następujących podłożach:

  • Podłoże (ściana) z cegieł pustakowych
  • Podłoże z otworem wiertniczym, który jest zbyt duży i w którym nie można już utrzymać konwencjonalnego kołka

Jak osadzić kołki w betonie? Budowa kołków wtryskowych

Kotwa iniekcyjna składa się z trzech elementów:

  • tuleja kotwicy
  • kotwa gwintowana
  • zastrzyk

Tulejka kotwiąca ma być utożsamiana z kołkiem, kotwa gwintowana ze śrubą, a iniekcja to nic innego jak ciekła zaprawa z żywicy syntetycznej. W zależności od producenta zwykle twardnieje to całkowicie w ciągu godziny. Jeśli chcesz ustawić kilka kołków, musisz wiedzieć, jak szybko możesz się przygotować. Wydaje się, że lepiej jest zawsze całkowicie ustawić i zakotwić każdy kołek indywidualnie.

Jak przystąpić do betonowania kołka

Jak osadzić kołki w betonie?
Kołki w betonie

Osadź kołki w betonie z wnękami

Przede wszystkim wyjaśnimy, jak osadzić kołek w betonie w podłożu z określonymi ubytkami, na przykład w pustakach. Trochę inaczej postępuje się podczas betonowania na pełnym podłożu.

W przypadku ceglanych ścian szczelinowych należy użyć specjalnej wiertarki do cegieł. Ma ostrą krawędź tnącą, która nie jest dostępna w dostępnych w handlu wiertarkach do muru. Upewnij się, że krawędź tnąca jest naprawdę ostra.

Podczas wiercenia nie ustawiaj wiertarki na „wiercenie udarowe”. Może to spowodować wyłamanie poszczególnych wstęg cegieł na duże, zniekształcone części. Ale absolutnie potrzebujesz odpowiednich otworów.

Teraz tuleja kotwiąca jest wsunięta w otwór wiertniczy. Następnie wstrzykuje się zaprawę z żywicy syntetycznej. Postępować zgodnie z instrukcją użytkowania producenta. Zwróć również uwagę na jego szczególne cechy i czas utwardzania. Następnie wepchnij gwintowaną kotwę w wywiercony otwór, wyśrodkuj ją i pozwól mieszance żywicy syntetycznej stwardnieć.

Kołek betonować w pełnym podłożu

Jeśli podłoże jest lite, na przykład z cegły pełnej lub betonu komórkowego (gazobeton), nie jest konieczna tuleja kotwiąca. Zamiast tego zaprawa z żywicy syntetycznej jest wtryskiwana bezpośrednio do otworu wiertniczego. Następnie włóż gwintowaną kotwę i pozwól zaprawie całkowicie stwardnieć.

PORADY I WSKAZÓWKI

Kołki do osadzania w betonie lub kołki wtryskowe są doskonałą profesjonalną pomocą do bezpiecznego mocowania bardzo ciężkich elementów, takich jak szafki ścienne, regały ścienne lub zlewozmywaki itp. Należy jednak wziąć pod uwagę obciążenia zastosowanych kotew iniekcyjnych i specjalne cechy pod powierzchnią. Może to szybko skutkować znacznie niższą nośnością w połączeniu.