Drewniane kołki: zawiły kawałek przeszłości

Drewniane kołki

Drewniane kołki. Możesz się zastanawiać, czym jest drewniany kołek. Może się wydawać, że to prosty drewniany kołek i, prawdę mówiąc, tak jest. Ale podobnie jak wiele drewnianych narzędzi, które wydają się bezużyteczne, pręty kołkowe mają wspaniałą historię.

W tym momencie są one wykorzystywane do tego, aby wszystko było na swoim miejscu, ale twierdzę również, że mają bardzo znaczący historyczny wpływ na budowę nasze świata. Drewniany kołek był używany od setek lat do utrzymywania rzeczy na miejscu, a na dobre i na złe, to rzeczy, które są używane w naszym codziennym życiu, a to one czynią nas lepszymi ludźmi. Poniżej znajduje się kilka faktów i informacji na temat drewnianego kołka oraz tego, jak pozornie niewidoczne i pomijalne narzędzie jest o wiele bardziej istotne, niż myśleliśmy.

Drewniane kołki. Kawałek drewna, ale znacząca historia. 

Słowo kołek jest staroangielskim odpowiednikiem słowa „doule”, które oznacza po prostu część koła. Jego historię można również prześledzić w środkowo-niemieckim „ gołębicy”, która miała na celu podłączenie. Pomimo tego, że są uważane za narzędzie codziennego użytku, kołki do drewna były wykorzystywane na kilka sposobów w całej historii, dzięki czemu zyskały uznanie, jeśli chodzi o produktywność i proste technologie, które rozwijają się, aby być tak użytecznymi, jak tylko mogą być przez lata.

Drewniane kołki
Kołki z drewna

Poniżej znajduje się chronologiczny poprzednik i wspomnienie jego bogatej historii:

690 rne: Podróżnik udał się do słynnego punktu orientacyjnego w Ise w Japonii i wspomina tradycję budowania świątyń co dekadę, zgodnie ze szczególnymi starożytnymi wierzeniami, wzywającymi do łączenia połączeń i kołków ustalających oprócz gwoździ.

1000 n.e.: Leif Ericson pływał i wiosłował po całym północnym Atlantyku, zaczynając od Norwegii do Nowej Fundlandii. Płynął statkiem Wikingów, który był solidnie zbudowany z desek zachodzących na siebie i trzymanych razem za pomocą gwoździ i drewnianych kołków.

1930 AD: Henry Yevele, mistrz mason, zrekonstruował Westminster Hall, składający się z 660-tonowego dachu z belki młotkowej. Ten dach jest niezwykle podparty od dołu i był specjalnie utrzymywany za pomocą mocnych drewnianych kołków.

Rok 1500: Istnieją doniesienia, że ​​statki z Azji Południowo-Wschodniej, które są zbudowane z drewna przy użyciu drewnianych kołków, dotarły na Zachód. Jest w stanie dopłynąć aż do krańca Afryki Wschodniej. Umożliwiło to handel podczas dynastii Ming, kiedy porcelanowe wyroby szklane dotarły na drugi koniec świata.

Połowa XVII wieku : kiedy holenderska armada zatonąła na Morzu Sargassowym, ocalali zbudowali łódź ratunkową za pomocą drewnianych kołków i przypomnieli sobie, jak ich wywrócone statki zawiodły, gdy gwoździe i kolce rozpadły się na kawałki. Po tym incydencie król holenderski skonstruował statek, który był w całości wykonany z drewna przy użyciu drewnianych kołków.

Połowa XX wieku : w Egipcie odkryto statek, który był utrzymywany w całości za pomocą drewnianych prętów ustalających, co wskazało na pojawienie się znaczenia drewnianych kołków.

W całej historii świata kołków używano i używa się by ten stał stabilnie. Wędruj po naszym blogu i poznawaj ciekawe historie rzeczy, którymi otaczasz się na co dzień. Jak wykorzystujesz ten kawałek historii w swoim codziennym życiu? Bądź jak kołek, łącz i pomagaj!