Szpachlówka do szyb

Szpachlówka do szyb.

Szpachlówka do szyb. Okna uszczelnione kitem do okien były oczywiste aż do lat 70. Od tamtej pory takich okien jest coraz mniej. Dlatego wielu mieszkańców i właścicieli domów w zabytkowym budynku nie zawsze wie, jak naprawić kit do okien. Poniżej podsumowaliśmy, w jaki sposób można naprawić kit do okien.

Szpachlówka do szyb. Ogólne informacje o kitach do okien

Szpachlówka do okien jest używana od kilkuset lat. Jest to produkt, który składa się w około 85% z kredy do ubijania (węglanu wapnia) i 15% z pokostu z oleju lnianego. Okienna szpachlówka znana jest pod następującymi nazwami:

  • Szpachlówka do okien
  • Szpachlówka na bazie oleju lnianego
  • Szkło lub kit do szkła

Szpachlówka do okien jest szczelna. Przed obróbką należy go dobrze zagnieść, aby ponownie stał się miękki i giętki (podobnie jak plastelina dla dzieci). W razie potrzeby możesz dodać odrobinę oleju sałatkowego do lekko wysuszonej masy szklanej, a następnie zagnieść.

Szpachlówka do szyb. Dlaczego kit do okien z czasem twardnieje

W powietrzu, w tym w wręgach okiennych, następuje wówczas utlenianie. Powoduje to utwardzenie szpachlówki z oleju lnianego i staje się twarda oraz krucha. Następnie kit zaczyna się coraz bardziej kruszyć. Jeśli szpachlówka okienna jest uszkodzona tylko w kilku miejscach, wystarczy ją poprawić.

Jak poprawić kit do okien?

Szpachlówka do szyb.
Okno w starym budynku

Aby to zrobić, należy hojnie usunąć kit do okien wokół uszkodzonego obszaru. Szpachlę szklaną najlepiej podgrzewać promiennikiem podczerwieni. Działa również suszarka na gorące powietrze, ale istnieje duże ryzyko, że szkło stanie się zbyt gorące i pęknie. W szczególności w przypadku szyby okiennej o maksymalnej grubości 3 mm istnieje duże ryzyko.

Po zeskrobaniu szpachli okiennej za pomocą odpowiedniej szpatułki, pomaluj powierzchnię, w tym drewno ramy okiennej, obficie lakierem lnianym. Im bardziej drewno wchłania lakier, tym więcej malujesz. Teraz możesz wziąć przygotowany, nowy kit do okien, uformować z niego długą kulkę i wcisnąć w zagięcie. Możesz również użyć do tego szpachli.

Dalsza obróbka naprawionych okien

Szpachlę należy zawsze uformować w taki sposób, aby woda deszczowa (na zewnątrz) i skroplona woda (wewnątrz) mogły łatwo spłynąć. Nowy kit do okien potrzebuje teraz co najmniej siedmiu do dziesięciu dni na wyschnięcie. W zależności od pogody dobre utwardzenie szpachli okiennej może zająć do trzech miesięcy. Dopiero teraz możesz pomalować kit do okien. Przed malowaniem farbą (na bazie oleju lnianego) warto pokryć szpachlę okienną półolejem lnianym.

PORADY I WSKAZÓWKI

Jeśli jednak uszkodzone obszary są zbyt duże i zbyt częste, rozważ wymianę całej szpachli okiennej. W końcu kit do okien wykonuje ważną pracę, a także izoluje okna.