Renowacja starego budynku z oknami plastikowymi

Renowacja

Renowacja starego budynku. Podczas gdy okna plastikowe osiągnęły obecnie ponad 50 procent udziału w rynku w nowych budynkach, nadal są one znacznie mniej powszechne w starych budynkach. Oczywiście plastikowe okna są nieaktualne w budynku sprzed 1950 roku. Jednak okno drewniane lub metalowe z potrójną szybą też nie jest.

Każdy, kto chce przeprowadzić energicznie rozsądną renowację starego budynku, zawsze musi znaleźć kompromis między historią a nowoczesnymi wymaganiami. Prawdziwą sztuką jest tutaj znalezienie rozwiązania, które realizuje nowoczesne wymagania w zakresie izolacyjności termicznej i komfortu, ale jednocześnie nawiązuje wzornictwem do zabytkowej elewacji. Również nowoczesne okno plastikowe oferuje w tym celu bardzo ciekawe możliwości.

Renowacja. Okno plastikowe jako opcja projektowa w starych budynkach

Dziś nie jest już problemem zobrazowanie nietypowych rozmiarów czy kształtów okien z oknami plastikowymi . Bardzo wysokie okna, wąskie okna lub okna ze skosami i łukami można wykonać z nowoczesnych profili z tworzywa sztucznego. Okrągłe kształty są w rzeczywistości łatwiejsze do przedstawienia w przypadku profili z tworzywa sztucznego niż w przypadku drewna i dlatego są tańsze.

Jeśli chodzi o kolorystykę, to czasy szarych lub białych okien plastikowych dawno minęły. Obecnie plastikowe profile okienne są dostępne we wszystkich kolorach. Duża zaleta: profile okienne z tworzywa sztucznego są lakierowane na odpowiedni kolor, aby były odporne.

Oprócz różnorodnych kolorów okna plastikowe są również dostępne w różnych dekorach drewnianych lub metalowych. W ten sposób można uzyskać efekty optyczne również w starej elewacji budynku, które poważnie traktują historyczne roszczenie lub podkreślają je lub komentują za pomocą nowoczesnego odpowiednika. Dobry architekt znajdzie optymalne rozwiązanie dla projektu elewacji w starym budownictwie w różnorodności wykonania okien plastikowych.

Renowacja. Energetyczny aspekt renowacji elewacji

Renowacja
Stary budynek z plastikowymi oknami

Oszczędzanie energii jest ważnym celem podczas renowacji starych budynków. Tylko w ten sposób można osiągnąć ważne cele w zakresie ochrony klimatu, ale także obniżyć koszty energii grzewczej. Dodatkowo dobrze izolowane okna podnoszą komfort mieszkania i ograniczają tworzenie się kondensatu, a ostatecznie pleśń na murze wokół okien. Dobrze izolowane okna przyczyniają się nie tylko do ochrony klimatu i oszczędności kosztów, ale także do ochrony zdrowia najemców czy właścicieli. Konstrukcja budynku jest również chroniona, a wartość nieruchomości wzrasta w dłuższej perspektywie.

Realizacja celów energetycznych za pomocą okien plastikowych

Wszystkie te cele można optymalnie zrealizować za pomocą okien plastikowych obecnej generacji. Okna z tworzywa sztucznego z potrójnymi szybami z odpowiednimi profilami ramowymi i przekładkami dystansowymi z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej powlekanej tworzywem sztucznym osiągają wartości U 0,8 W / (m²K) lub lepsze. Jest to standard domu pasywnego, który odpowiada rocznej stracie ciepła na metr kwadratowy powierzchni okna, którą można wytworzyć za pomocą siedmiu litrów oleju opałowego.

Tak zwana „ciepła ramka”, która powstaje na oknach poprzez zastosowanie nowoczesnych przekładek dystansowych pomiędzy powierzchnią szyby a ościeżnicą, zapobiega powstawaniu różnicy temperatur pomiędzy powierzchnią okna a jego krawędzią. Oznacza to, że przed oknem nie ma konwekcji, co jest odczuwane jako nieprzyjemnie zimny przeciąg w pomieszczeniu. Okna plastikowe w standardzie domu pasywnego podnoszą komfort, oszczędzają na kosztach ogrzewania, a także są tańsze w zakupie niż konkurenci wykonane z drewna czy metalu.