Kuchenka gazowa. 2 palniki nie działają – co robić?

Kuchenka gazowa

Kuchenka gazowa. Może się zdarzyć, że płyta poddaje się i pęka. Jeśli jednak tylko dwie z czterech płyt grzewczych nadal działają, warto przyjrzeć się bliżej przyczynie i sprawdzić kilka rzeczy. Ten post wyjaśnia, co możesz zrobić sam.

Kuchenka gazowa. Możliwe przyczyny

Błąd połączenia

Jeśli kuchenka elektryczna została właśnie zainstalowana i podłączona, zdecydowanie powinieneś pomyśleć o możliwym błędzie połączenia. Zasadniczo zamiast prądu trójfazowego płyty grzejne można również podłączać do strumienia świetlnego 230 V. Ze względu na duże podłączone obciążenie mogą pracować maksymalnie dwie z czterech płyt grzewczych. Takie połączenia są często spotykane zwłaszcza w starszych mieszkaniach.

Oczywiście za nim może również wystąpić wadliwe połączenie (połączenia nieprawidłowo połączone ze sobą). Jednak tylko specjalista może się tego dowiedzieć, wykonując odpowiednie pomiary. To następnie pokazuje, gdzie błąd może występować w przydziale. Określa się również, czy wszystkie niezbędne mostki są wstawione we właściwych miejscach i czy w połączeniu są obecne wszystkie fazy.

Kuchenka gazowa. Wadliwy bezpiecznik

Piec ma zwykle trzy bezpieczniki. Jeśli dwa bezpieczniki są uszkodzone, może się zdarzyć, że dwa dyski nadal działają, ale reszta już nie. Bezpieczniki są wbudowane w piec i nie są widoczne dla laików.

Wadliwy obieg grzewczy

Kuchenka gazowa
Kuchenka gazowa

Zasadniczo istnieje również możliwość uszkodzenia całego obwodu grzewczego. W takim przypadku naprawy mogą być nieco droższe.

Środki własne

  • Sprawdź w skrzynce bezpieczników, czy wszystkie bezpieczniki kuchenki są włączone
  • jeśli kuchenka była właśnie podłączana, wyłącz bezpieczniki w skrzynce bezpieczników i poproś elektryka o sprawdzenie podłączenia kuchenki
  • Powiadom obsługę klienta lub serwis naprawczy sprzętu AGD

PORADY & TRIKI

W żadnym wypadku nie należy samodzielnie podłączać, blokować ani ponownie podłączać kuchenki elektrycznej. Taka praca może być wykonywana tylko przez elektryka, a do badania wymagane są odpowiednie przyrządy pomiarowe. Silny prąd jest ZAWSZE zabójczy! PAMIĘTAJ TAKŻE, ABY TRZYMAĆ DZIECI Z DALEKA OD KUCHENKI GAZOWEJ!