Usuń graffiti (instrukcje)

Usuń graffiti

Usuń graffiti z nami. Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o usuwaniu graffiti tutaj: Metody, wskazówki i środki ochronne.

Spis treści:

 • Usuń graffiti, zamalowując je
 • Jak robią to zawodowcy?
 • Usuwanie graffiti z samochodu
 • Usuń graffiti samodzielnie
 • Usuń graffiti z różnych powierzchni
 • W takich warunkach najlepiej usunąć graffiti
 • Jakie są inne metody usuwania graffiti?
 • Jak mam się chronić przed atakami sprayu?
 • Jak chronić się przed opryskami

Jeśli chodzi o graffiti, zdania są podzielone : sztuka czy wandalizm? Nic dziwnego, że poszkodowani są w tej sprawie wyraźnie po jednej stronie. Ponieważ usuwanie graffiti jest nie tylko kosztowne, ale wiąże się również z dużym wysiłkiem. W tym artykule dowiesz się, jak najlepiej postępować i co możesz zrobić w przyszłości, aby uchronić się przed kolejnymi atakami sprayu.


Usuń graffiti, zamalowując je

W zależności od tego, gdzie znajduje się graffiti, najłatwiejszym rozwiązaniem może być zamalowanie. Na przykład, jeśli dotyczy to drzwi garażowych, nie musisz malować całej powierzchni, ale możesz selektywnie usunąć graffiti za pomocą drugiej warstwy farby . Jeśli nie pamiętasz, jaki kolor wybrałeś wtedy, istnieją specjalne urządzenia do pomiaru koloru, które pomogą znaleźć odpowiedni ton. Postępować w następujący sposób:

 • Oczyść obszar z kurzu, pyłków i innych zanieczyszczeń.
 • Teraz na wyschniętą powierzchnię nałóż podkład izolujący plamy, aby zapobiec późniejszemu prześwitywaniu graffiti.
 • Wreszcie następuje przemalowanie. Generalnie błyszczące kolory lepiej maskują graffiti niż matowe.

Chociaż zamalowywanie działa stosunkowo niedrogo i szybko , pomalowany obszar może optycznie wyróżniać się przez lata. Wynika to głównie z różnych procesów starzenia nowej i starej warstwy farby.


Jak robią to zawodowcy?

Profesjonalne usuwanie graffiti odbywa się zwykle w trzech etapach.

1. Usuwanie koloru

Najpierw nakładany jest chemiczny zmywacz do graffiti , który w zależności od wieku i gęstości graffiti wymaga czasu reakcji od kwadransa do kilku godzin. Następnie ścianę czyści się gorącą wodą pod wysokim ciśnieniem.

Wskazówka : W przypadku porowatych powierzchni, takich jak klinkier lub tynk, zaleca się użycie miękkiej szczotki, za pomocą której środek czyszczący można wcierać głęboko w pory.

2. Usuwanie cieni

Ponieważ graffiti pozostawia nieestetyczny cień, należy je ponownie oczyścić specjalnym środkiem czyszczącym ( zmywaczem cieni ). Po czasie ekspozycji następuje drugie czyszczenie gorącym strumieniem pod wysokim ciśnieniem.

Uwaga : Ważne jest, aby zawsze usuwać wszystkie pozostałości środków do usuwania chemicznego , w przeciwnym razie mogą one zaatakować powierzchnię.

3. Wyrównanie

Chociaż samo graffiti nie powinno już być widoczne po dwóch pierwszych krokach, leczony obszar często wizualnie odstaje od reszty ściany. Dlatego może być konieczne użycie wybielacza, aby je dopasować.

Uwaga : Szczególnie w przypadku porowatych powierzchni może się zdarzyć, że po usunięciu graffiti powierzchnia będzie wyglądać na czystszą niż reszta ściany. To dlatego, że zmyłeś graffiti ze ściany. W takim przypadku należy wyczyścić resztę ściany, aby wyrównać różnice kolorystyczne.


Usuń graffiti z samochodu

Doradztwo z zakresu Internetu z acetonu na glinianych baru do wosku Carnauba. Z pewnością mają one swoją rację bytu w przypadku lekkiego do średnio silnego sprayu, ale prawdopodobnie niewiele pomagają w przypadku graffiti na dużą skalę. Są tu również specjalne zmywacze, ale mogą one zaatakować warstwę lakieru na nowszych samochodach, jeśli użyty zostanie niewłaściwy produkt. Z tego powodu wskazane jest zasięgnięcie porady specjalisty na temat różnych opcji. Jeśli chcesz samodzielnie usunąć graffiti z samochodu, najpierw przetestuj wybrany środek czyszczący na niewidocznym miejscu.

Usuń graffiti samodzielnie

Czynności opisane powyżej można oczywiście wykonać samodzielnie, używając odpowiednich środków czyszczących i myjki wysokociśnieniowej. Środek do usuwania graffiti można kupić w sklepach, a myjkę wysokociśnieniową można wypożyczyć w sklepach z narzędziami. Jednak podczas usuwania graffiti należy wziąć pod uwagę kilka punktów:

 • Zawsze uważnie przeczytaj instrukcję obsługi producenta.
 • Noś odzież ochronną dla ciała, twarzy i dłoni.
 • Dowiedz się z wyprzedzeniem od miasta lub lokalnej firmy zajmującej się utylizacją odpadów, jak dokładnie należy utylizować ścieki . Każdy stan federalny ma własne przepisy.
 • Środki czyszczące i wszystko, co miało z nimi kontakt (ściereczki, szmaty, rękawice ochronne) należy utylizować oddzielnie jako substancje niebezpieczne. Tutaj również najlepiej dowiedzieć się więcej od firmy zajmującej się utylizacją odpadów.

Usuń graffiti z różnych powierzchni

Usuń graffiti
Graffiti

Usunięcie graffiti nie jest całkowicie bezproblemowe na wszystkich powierzchniach. Ponieważ w zależności od podłoża może również ulec uszkodzeniu podczas chemicznego usuwania. Zwykle konieczne jest odnowienie.

Powierzchnie powlekane

Lakierowane lub malowane, kamień naturalny czy metal, chemiczne środki czyszczące niszczą nie tylko kolory graffiti, ale także warstwy znajdujące się pod spodem. Oznacza to, że po usunięciu graffiti należy je przemalować lub polakierować.

Powierzchnie niepowlekane

Obszary, które nie są pokryte powłoką, można zazwyczaj łatwo usunąć z graffiti.

Gładkie powierzchnie

Im gładsza powierzchnia, tym łatwiej jest usunąć graffiti. Dotyczy to szkła, metalu, a nawet płytek. W tym przypadku farba w sprayu nie może wnikać bardzo głęboko w materiał i dlatego można ją łatwo usunąć.

Strukturalne powierzchnie

Klinkier, kamień naturalny lub niektóre betonowe ściany o porowatej powierzchni są trudniejsze do czyszczenia. Powodem tego jest to, że kolor wnika w najgłębsze warstwy powierzchni. Dlatego zazwyczaj trzeba kilkakrotnie przerabiać przy użyciu środków do usuwania cieni i wybielaczy.


Optymalne warunki

Przy usuwaniu graffiti nie chodzi tylko o użycie odpowiedniego środka czyszczącego, ale także o optymalny wpływ środowiska.

temperatura

Temperatura zewnętrzna musi być odpowiednia do usunięcia graffiti i nie może być zbyt niska. Eksperci zalecają temperatury od 15 stopni . Im cieplej, tym lepiej.

Pod ziemią

Ciepła, sucha pogoda jest również ważna dla stanu nawierzchni. Powinien być suchy, aby można go było usunąć, ponieważ wiele środków czyszczących rozpuszcza się w kontakcie z wodą.

Czas narażenia

Tutaj musisz znaleźć odpowiednią równowagę. Ponieważ rozpuszczalnik nie może pozostawać na farbie zbyt długo lub zbyt krótko. Dlatego najlepiej postępować zgodnie z informacjami podanymi przez producenta.

Chroń środowisko

Aby nic się nie stało, należy chronić środowisko. Ponadto, jak już opisano powyżej, ścieki muszą być odpowiednio odprowadzone.

Testowanie detergentów:  Upewnij się, że zmywacz jest kompatybilny z powierzchnią, przetestuj go wcześniej na niewidocznym miejscu. Aby to zrobić, nałóż na miejsce środek czyszczący i w razie potrzeby wytrzyj go szmatką. Następnie obserwuj, jak reaguje pod powierzchnią, czy łuszczy się, czy utrzymuje.


Jakie są inne metody usuwania graffiti?

Proces ścierny

Oprócz usuwania chemicznego istnieje kilka metod czyszczenia ściernego. Graffiti jest szlifowane z powierzchni przez napromieniowanie. Stosuje się szeroką gamę środków do piaskowania, w tym wapno, szkło, łupiny orzecha włoskiego lub suchy lód. Urządzenia obejmują zarówno proste emitery, jak i niezależne systemy z dzwonem ssącym, w których pozostałości farby są filtrowane bezpośrednio i zbierane w urządzeniu. Czyszczenie wodą pod wysokim ciśnieniem sprawdziło się również przy usuwaniu graffiti. Chociaż procesy ścierne są bardziej przyjazne dla środowiska, tylko nieskutecznie udaje im się penetrować głębsze warstwy porowatych powierzchni. Ponadto mogą wystąpić widoczne zmiany powierzchni, które zakłócają ogólny obraz. Nie ma potrzeby utylizacji zanieczyszczonej chemicznie wody ani przyborów do czyszczenia. Ze względu na wymagany sprzęt takie czyszczenie musi być wykonywane przez profesjonalistów.

Proces laserowy

Lasery radzą sobie całkowicie bez rozpuszczalników chemicznych lub środków do piaskowania. Mają one tę zaletę, że nie niszczą powierzchni i dlatego są często stosowane na zabytkach. Światło lasera rozluźnia pigmenty koloru z powierzchni i delikatnie je usuwa.


Jak mam się chronić przed atakami sprayu?

Jeśli Twoja nieruchomość znajduje się w odsłoniętym miejscu i często jest niszczona przez ataki natryskowe, warto zastosować ochronę przed graffiti. Istnieją trzy różne warianty, z którymi możesz pracować.

Tymczasowa warstwa ochronna

Tymczasowa warstwa ochronna przed graffiti ma kilka zalet. Jest oddychająca, prawie nie zmienia koloru i umożliwia proste czyszczenie wysokociśnieniowe po zabrudzeniu graffiti. Ponieważ farba jest utrzymywana na powierzchni przez warstwę protektorową, nie może przeniknąć do podłoża i jej uszkodzić. Jednak warstwy ochronne należy wymieniać co 2 lata .

Półtrwała warstwa ochronna

Ten rodzaj ochrony przed graffiti składa się z dwóch lub więcej warstw, aby zapobiec długotrwałym uszkodzeniom spowodowanym farbą w sprayu. Najpierw nakłada się impregnat, który następnie spryskuje się warstwą protektorową. W przypadku zanieczyszczenia graffiti warstwa protektorowa jest usuwana wraz z graffiti. Impregnacja nadal zapewnia ochronę, ale należy ją ponownie wzmocnić, odnawiając warstwę protektorową.

Trwała warstwa ochronna

Stały widok ochronny ma sens wszędzie tam, gdzie spodziewane jest zanieczyszczenie graffiti. Po nałożeniu powłoka ochronna zachowuje swoją funkcjonalność nawet przez 10 lat. Ponadto graffiti można dość łatwo usunąć, zwykle nawet bez wody. Utrudniają jednak przepuszczalność pary wodnej i zwykle są zauważalne w postaci pewnego połysku lub pogłębienia koloru. Ponadto nie są odwracalne.


Usuń graffiti. Jak chronić się przed opryskami

Aby nie musieć nieustannie usuwać graffiti ze ściany domu lub drzwi garażowych, możesz podjąć pewne środki ostrożności, aby się chronić. Nawet jeśli nie ma 100-procentowej gwarancji, co najmniej kilka opryskiwaczy można odstraszyć, stosując następujące środki ochronne:

 • Zainstaluj kamery (lub makiety) i dobrze oświetl ciemne zakamarki (szczególnie w nocy).
 • Zablokuj ściany ciężkimi przedmiotami, takimi jak doniczki lub meble.
 • Wielkoformatowe zielone ściany zdejmują opryskiwacze z ziemi.
 • Natychmiast usuwaj graffiti, aby odebrać urok naśladowcom.
 • Dobrze zabezpieczyć dostęp do dachów i podwórek.