Drewniane sufity do łazienek

Drewniane sufity do łazienek. Częściowe lub całkowite pokrycie łazienki drewnem jest coraz powszechniejszą prośbą o przytulną i elegancką atmosferę wellness. W przypadku okładzin ściennych, lub sufitowych ochrona przed wilgocią nie jest tak skomplikowana, jak w przypadku drewnianej podłogi. Ale jest to konieczne.

Drewniane sufity w łazience muszą być dobrze zabezpieczone przed wilgocią

Zamontuj drewniane sufity do łazienki profesjonalnie

Jeśli chcesz całkowicie ubrać łazienkę w przytulny, szykowny wygląd drewna, wymagana jest bardzo dokładna ochrona przed wilgocią. Szczególnie jeśli chodzi o podłogę, należy zadbać o staranne uszczelnienie. W przypadku okładzin ściennych i sufitowych ochrona przed wilgocią wygląda nieco inaczej. Zwłaszcza na suficie po prostu nie ma tak intensywnego obciążenia wilgocią. Mimo to, jeśli nie chcesz przedwcześnie uszkodzić drewna, musisz to zrobić. Zwróć uwagę na kilka podstawowych zasad:

  • Przeczytaj także – Pomysły na okładziny sufitowe w łazience
  • Przeczytaj także – właściwy sposób na obróbkę drewna w łazience
  • Sprawdź także – Pokrycie łazienki drewnem
  • Użyj odpornych na wilgoć paneli drewnianych
  • Przymocuj dolną konstrukcję listew dla wentylacji tylnej
  • Użyj materiału mocującego odpornego na wilgoć

Drewniane sufity do łazienek. Właściwe panele drewniane

Aby panele wytrzymały wilgoć w łazience, wybierz modele, które są wyraźnie przeznaczone do wilgotnych pomieszczeń. W branży budowlanej wszędzie oferowane są warianty odpowiednie do wilgotnych pomieszczeń, które zwykle mocuje się na zasadzie prostego pióra i wpustu. Rodzaj drewna i jego naturalna odporność na wilgoć nie są tak istotne w przypadku panelu sufitowego, jak w przypadku drewnianej podłogi.

Podbudowa

Aby wilgoć nie gromadziła się za okładziną sufitową i nie powodowała pleśni i uszkodzeń drewna, musi mieć tylną wentylację. Można to wykonać za pomocą prostej konstrukcji listwowej. W przeciwieństwie do okładzin ściennych wykonanych z drewna, wystarczy zamontować ją na suficie, czyli bez kontrłat. W przypadku łat użyj prostej kantówki wykonanej ze świerku i przymocuj je pod kątem prostym do pożądanego wyrównania paneli.

W końcu sufit nieco opada, ale tylko nieznacznie zmniejsza objętość pomieszczenia. W trosce o klimat łazienki należy jednak świadomie uwzględnić w planowaniu utratę wysokości pomieszczenia. Zwłaszcza w dość małej łazience podwieszany sufit drewniany może być przytłaczający, zwłaszcza jeśli pozostaje samotny, tj. nie ma drewnianych ścian ani drewnianej podłogi jako przeciwwagi.

Możesz również wykorzystać powstałą wnękę za okładziną sufitową do instalacji oświetleniowej ze zintegrowanymi reflektorami punktowymi.

Drewniane sufity do łazienek

Odporny na wilgoć materiał mocujący

Aby uniknąć rdzy, upewnij się, że materiały mocujące, takie jak wpusty, pióra i śruby, nadają się również do wilgotnych pomieszczeń. Najlepiej stosować wersje ocynkowane ogniowo.