Czyszczenie wnętrza beczki olejowej: jak to działa?

Czyszczenie wnętrza beczki olejowej nie należy do najłatwiejszych czynności. Beczki po ropie, oleju cieszą się coraz większą popularnością. Wstawia się je do salonu, do ogrodu, na taras. Możesz także, wstawić beczkę do salonu fryzjerskiego, czy też własnego baru. Beczka po oleju, czy też ropie, lub innej cieczy to świetny pomysł na udekorowanie pomieszczenia, czy też danej przestrzeni, np. ogrodu. Beczkę możesz nawet zamienić w stołek do siedzenia, stół lub donicę, w której zasadzisz drzewo lub inne rośliny. Ale jak wyczyścić wnętrze beczki? Przecież pozostałości oleju nie są łatwe do usunięcia.

Czyszczenie wnętrza beczki olejowej. Odpowiednie rozpuszczalniki do czyszczenia beczki olejowej

Przede wszystkim potrzebujesz rozpuszczalnika, który rozpuszcza olej. Może to być na przykład benzyna, olej napędowy, rozcieńczalnik nitro lub środek do czyszczenia hamulców. Ważne jest, aby pomyśleć o jednej rzeczy:

Te rozpuszczalniki i olej są niezwykle niebezpieczne!, nie pal papierosa podczas tej pracy i upewnij się, że w pobliżu nie ma, innych źródeł ognia. Chroń siebie i osoby Ci towarzyszące przed oparami, pracuj na zewnątrz z założoną na twarzy maską.

A także: Wszystko, co usuniesz z beczki, powinieneś zutylizować w odpowiednim do tego miejscu. Są firmy, które za odpłatą przyjeżdżają po odpad chemiczny. Nie możesz wylać oleju do zwykłego kanału kanalizacyjnego. Mimo że wydaje się to wszystko być trochę kłopotliwe, to jednak warto zadbać o planetę i własne zdrowie.

Jak dokładnie działa sprzątanie?

Jeśli możesz otworzyć beczkę z olejem, czyszczenie beczki z olejem jest szczególnie łatwe. Po prostu wytrzyj (rękawiczkami!) rozpuszczalnikiem, najlepiej kilka razy. Następnie wyczyść do sucha i gotowe.

Możesz również wlać rozpuszczalnik do beczki z olejem, zamknąć pokrywę i obracać pojemnik tam i z powrotem, aby rozluźnić pozostałości oleju. Działa to nawet wtedy, gdy masz do dyspozycji tylko małe pomieszczenie. Nie musisz turlać beczki przez setki metrów, aby olej stracił na adhezji.

Niektórzy eksperci zalecają na końcu czyszczenie wnętrza beczki olejowej sprężonym powietrzem. Po takim zabiegu większość pozostałości oleju, zostaje rozpuszczonych i można kontynuować serwisowanie wolnej już od oleju beczki. Ale bądź ostrożny: taka beczka nigdy nie będzie bezpieczna dla produktów spożywczych, w tym żywności!

Czyszczenie beczki olejowej – czy w ogóle musisz to robić?

A może masz zamiar wykorzystać beczkę, ale nie wykorzystując jej wnętrze, a jedynie jej bryłę, wygląd. Wówczas nie będzie konieczne jej dokładne czyszczenie. Jeśli beczka jest szczelnie zamknięta, to raczej nie wydostaną się z niej żadne nieprzyjemne zapachy, czy też opary. Możesz także zasypać wnętrze beczki piaskiem, lub żwirem i dopiero wtedy ją dokładnie zamknąć. Oczywiście dotyczy to beczek, które, tak czy inaczej, stoją na zewnątrz. Beczki, które znajdują się w pomieszczeniach, typu salon, pokój, czy też garaż radzimy dobrze wyczyścić od środka.

Czyszczenie wnętrza beczki olejowej
Beczki po oleju

TH!NK

To raczej sprawa oczywista, ale wolimy być pewni, że to zrobisz, a mianowicie: Zanim wstawisz beczkę do salonu, pokoju, upewnij się, że wylałeś z niej pozostałości oleju. Raczej nie chcesz mieć w swoim salonie lub tarasie prawdziwej bomby ekologicznej! Zawsze istnieje ryzyko, że pod wpływem zmiennych temperatur, czy też przypadkowego uderzenia, beczka ulegnie rozszczelnieniu. Jeśli by do tego doszło w Twoim salonie, to miałbyś do czynienia z prawdziwą katastrofą.