Maluj plamy wodne

Maluj plamy wodne! Plamy wodne na ścianie lub suficie można zamalować, ale tylko wtedy, gdy sufit/ściana są całkowicie suche. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas malowania plam wodnych.

Maluj plamy wodne. Co zrobić wcześniej

Zacieki wodne nie powstają przypadkiem: źródło wilgoci należy trwale usunąć, inaczej zamalowanie plamy jest całkowicie bezcelowe. Następnie należy pozwolić, aby ściana całkowicie wyschła. Jeśli wilgotne pomieszczenie znajduje się w ogrzewanym pomieszczeniu, wskazane jest włączenie ogrzewania na kilka dni, latem przy dobrej pogodzie należy po prostu pozostawić otwarte okno. Pomocny może być również elektroniczny grzejnik, który jest umieszczony bezpośrednio przed ścianą.

Maluj plamy wodne. Instrukcja skutecznego malowania plam wodnych

Materiały:

  • Wypełniacz (w razie potrzeby)
  • Uziemienie izolacji
  • Farba do ścian

Narzędzia:

  • Szpachelka
  • Pojemnik do mieszania wypełniacza 
  • Wałek malarski
  • Odkurzacz

1. Usuń kryształy soli i inne przedmioty

Jeśli wilgoć wniknie w ścianę, po wyschnięciu na powierzchni tworzą się małe kryształki soli. Ponadto tapeta i farba ścienna zejdą. Nie możesz po prostu zamalować oderwanej tapety! To musi być najpierw usunięte razem z kryształkami soli. W tym celu zeskrob szpachelką dotknięty obszar i usuń wszelkie luźne resztki farby i tapet.

Następnie odkurz plamę wodną odkurzaczem.

Zamaskować taśmą maskującą wszelkie sąsiednie gniazda, ramy drzwi lub okien lub inne powierzchnie.

2. Izoluj

Następnie za pomocą wałka malarskiego nałożyć warstwę podkładu izolującego na plamę wodną. To niezawodnie pokrywa plamę. W zależności od stopnia zabrudzenia należy nałożyć dwie lub trzy warstwy podkładu izolującego.

Następnie pozostaw farbę do wyschnięcia na trzy do czterech godzin (przestrzegaj instrukcji producenta!).

3. Nadzienie

Maluj plamy wodne

Jeśli zeskrobanie utworzyło nierówności, są one następnie usuwane. W tym celu należy wymieszać wypełniacz zgodnie z instrukcją producenta (lub użyć gotowego, płynnego wypełniacza) i nałożyć go cienko na ścianę/sufit za pomocą szpachelki.

Upewnij się, że wypełniasz tylko nierówności i nie nakładasz zbyt dużej masy na ścianę, aby zamiast tego pojawiły się nowe nierówności!

Pozostaw wypełniacz do całkowitego wyschnięcia (zwróć uwagę na czasy schnięcia na opakowaniu!).

4. Zamaluj

Wreszcie pojawia się nowa warstwa farby. Aby uniknąć przejść, należy przemalować całą ścianę. Kupując farbę do ścian, pamiętaj: im wyższa jakość farby, tym lepszy efekt i mniej warstw farby jest potrzebnych. Więc śmiało wydaj jeszcze kilka złotych.