7 sposobów na usunięcie tłustych plam z drewna

Usunięcie tłustych plam z drewna.

Usunięcie tłustych plam z drewna nie należy do najłatwiejszych czynności. Poniższy artykuł dotyczy zarówno starych, jak i nowych plam na drewnie. Opracowaliśmy dla ciebie 7 metod, które pomogą Ci usunąć tłuste plamy z drewnianych stołów, podłóg i mebli. Wypróbuj nasze metody już teraz i ciesz się nową, czystą, wolną od kleju superglue powierzchnią!

Jeśli są plamy, które nas mocno irytują, to z pewnością można do nich zaliczyć plamy z tłuszczu. Zwłaszcza keidy taka tłusta plama znajduje się na drewnie. Taka tłusta plama na drewnie nie tylko wygląda mało estetycznie, wręcz brzydko, ale także jest trudna do usunięcia. Co możesz zrobić, aby usunąć tłustą plamę z drewna? Oto jakie masz możliwości:

 1. Usuń stare plamy tłuszczu z drewna przy użyciu gliny
  Aby ta sztuczka się udała, będziesz potrzebował odrobinę rudej ziemi, czyli gliny. Będziesz musiał wymieszać glinę z wodą, a następnie rozprowadzić ja na plamie z tłuszczu. Poczekaj, aż do momentu, gdy glina stanie się sucha, a następnie wytrzyj ją wilgotną szmatką. Jeśli wszystko zrobisz, jak należy, to powinieneś zauważyć, że glina wyciąga plamę tłuszczu z drewna. Jeśli masz do czynienia z bardzo starą plamą tłuszczu, to sztuczka z gliną może się nie powieść. Zwłaszcza jeśli stara plama tłuszczu znajduje się na drewnie, które jest surowe. Surowe drewno, niechronione żadnym lakierem, czy też powłokami odpychającymi wodę, tak zwanymi powłokami hybrydowymi może wniknąć tłuszcz głęboko w swoją strukturę.

Usunięcie tłustych plam z drewna. Alternatywy dla gliny:

Magnez / mąka / zasypka dla niemowląt / kreda zmieszana z benzyną lakową.

 1. Usuń plamy oleju z drewna za pomocą żelazka
  Możesz użyć ciepła w postaci rozgrzanego żelazka, aby usunąć plamę tłuszczu z drewna. Do tego zadania oprócz żelazka, będziesz potrzebował także chłonnej podkładki. Może to być ściereczka, ręcznik kuchenny, czy też bibułka. Bibułka sprawdzi się najlepiej w tym zadaniu. Wszystko, co musisz zrobić, to położyć bibułkę na zaplamionym tłuszczem drewnie i przejechać po niej rozgrzanym żelazkiem. Plama tłuszczu powinna stawać się coraz bardziej ciekła, co sprawi, że bibułka ją wchłonie.

3. Usuń świeże plamy tłuszczu z drewnianego stołu za pomocą płynu do mycia naczyń
Jeśli masz do czynienia ze świeżymi plamami tłuszczu, lub oleju to w pierwszej kolejności namocz papierowe ręczniki kuchenne płynem do mycia naczyń. Nanieś trochę wody na ręcznik kuchenny i wytrzyj nim drewniane miejsce, w którym znajduje się tłusta plama. Surowce, z których składa się płyn do mycia naczyń, w dosyć łatwy sposób rozpuszczają tłuszcz, który znajduje się na drewnianym stole. Jeśli świeża tłusta plama znajduje się na surowym drewnie, wówczas powinieneś w pierwszej kolejności wysuszyć ją suszarką.

 1. Żwirek do kuwety dla kota na plamy starego oleju
  W połączeniu z ciepłem żwirek do kuwety dla kota może również być pomocny w usuwaniu plam olejowych na drewnianej podłodze. Poza żwirkiem do kuwety dla kota powinieneś się zaopatrzyć w suszarkę do włosów. Następnie delikatnie i równomiernie podgrzewaj bejcę olejową, tak aby uniknąć przypalania drewna. Tutaj ma znaczenie odległość, z której będziesz ogrzewał miejsce zabrudzone olejem. Po nagrzaniu miejsca zabrudzonego olejem wysyp trochę żwirku na plamę i poczekaj około 10 minut. Jeśli cała operacja przebiegnie, jak należy, to powinieneś zauważyć, że żwirek do kuwety dla kota wyciągnął tłustą plamę z drewnianej powierzchni.
 2. Alkohol na uporczywe plamy oleju
  Zanim użyjesz jakiegokolwiek alkoholu podczas usuwania plam oleju z drewna, to musisz wiedzieć, że alkohol może nie tylko usunąć tłustą plamę, ale może także uszkodzić powierzchnię, na której tłusta plama się znajduje. Alkohol może mieć negatywny wpływ na lakiery do zabezpieczania drewna, a także na powłoki hydrofobowe, którymi zabezpiecza się drewniane powierzchnie. Alkoholem możesz uszkodzić uszczelki, farbę, a także inne powłoki stosowane na powierzchniach z drewna. Jeśli jednak zdecydujesz się na użycie alkoholu podczas usuwania tłustych plam z drewnianych powierzchni, to musisz się liczyć z tym, że będziesz musiał odnowić miejsce, w którym użyłeś alkoholu. Do czyszczenia drewnianych powierzchni nadają się: Aceton, zmywacz do paznokci, a także specjalne zmywacze do wosku, które sprzedają specjalistyczne sklepy. Rozłóż detergent na szmatce i użyj go do wytarcia plam oleju. Zawsze trzymaj się słojów drewna i pamiętaj o założeniu rękawic i okularów ochronnych podczas stosowania środków żrących.
Usunięcie tłustych plam z drewna.
Usunięcie tłustych plam z drewna.

6. Usuń tłuste plamy z drewnianych podłóg za pomocą sody oczyszczonej
W pierwszej kolejności wylej wrzątek na miejsce, które jest zabrudzone tłustą plamą. Następnie po odczekaniu krótkiej chwili wysypy na wodę odrobinę sody oczyszczonej i wymieszaj ją z wodą. Po upływie około 30 do 60 sekund usuń sodę oczyszczoną i wodę przy użyciu specjalnego mydła do drewnianych podłóg, a pozostałość zassaj przy użyciu szmatki. Teraz musisz osuszyć to miejsce i potraktować je środkiem do pielęgnacji drewnianych podłóg. Uwaga! Możesz to zrobić tylko na drewnianej podłodze, która była wcześniej zabezpieczona lakierem.

Uwaga: nie należy używać zbyt dużej ilości wody na surowych podłogach, może się to przyczynić do pojawienia się na drewnianej podłodze plam wodnych.

 1. Jeśli nic nie pomaga: wyszlifuj tłustą plamę
  Jeśli żadna z powyższych metod nie pomogła usunąć tłustych plam z drewna, w ostateczności można użyć papieru ściernego. Wyszlifuj tłustą plamę z drewna w kierunku słojów. Ale uważaj: to nie tylko usuwa powłoki powierzchni, ale może również prowadzić do nierówności. W przypadku drewnianych stołów czy podłóg należy dowiedzieć się od producenta, jaki środek pielęgnacyjny poleca do dalszej pielęgnacji. Uważaj! Metoda usuwania tłustych plam poprzez ich szlifowanie nie jest zalecana dla malowanych powierzchni.