5 wskazówek, jak rozpoznać aromaty w winie

Rozpoznaj aromaty wina i opisz wino

5 wskazówek od profesjonalistów

Wszystko, co musisz wiedzieć o winie: Oto 5 wskazówek, które pomogą ci rozpoznać aromaty wina.

Aromaty w winie rzadko kiedy pojawiają się ot, tak. Wiele osób z tego powodu ma problem z jego opisaniem. Etykieta na butelce wina zawiera informacje, które są dla wielu osób niejasne. Bo na przykład co skórzanemu siodłu do wina? Albo co to są nuty balsamiczne, lub palony aromat, który dostaje się do białego wina?

Musisz przyznać, że język winiarzy bywa tajemniczy. Jednak nie jest to poezja na tyle niezrozumiała, by się jej nie nauczyć. A same smaki są równie wielopoziomowe, jak ta poezja.

Oto nasz zestaw wskazówek, które pomogą ci w przyszłości prawidłowo opisać wino.

Aromaty w winie. 1 Rozpoznaj aromaty wina: Kluczowa jest odmiana winogron. Ale nie tylko.

Skąd w winie biorą się aromaty? Zapewne pomyślisz, że jest to zależne od odmiany winogrona. Jest to połowa prawdy. Smak wina to składowa: miejsca dojrzewania winogron, klimatu, gleby, drożdży i czasu, w którym winogrono zostało zebrane.

Czy wino z tej samej odmiany winogron może mieć inny aromat? Oczywiście, że tak a oto i wyjaśnienie.

Sauvignon Blanc: ta winorośl jest popularna w Nowej Zelandii ale także w tropikalnych i cieplejszych miejscach. Ta sama winorośl, inny smak.

Chardonnay: Okolice wapienne miejscowości Chablis we Francji sprawiają się aromat win, które zostały wyprodukowane z tamtejszych winogron są bardziej mineralne i stalowe. Ta sama winorośl rośnie w Australii w dolinie Yarry, tamtejsze wina mają smak lekko palony, waniliowy lub maślany.

Cabernet Sauvignon: W Chile smak wina ma nutę mięty, w Afryce południowej to aromat czekolady i czarnej porzeczki.

Jak widzisz, sama wiedza na temat pochodzenia wina może być myląca, możesz zrazić się do wina Chardonnay, które pochodzi z Francji, ale wino Chardonnay z Australii może przypaść ci do gustu.

Ciekawostka: Czy zwróciłeś uwagę na to, że wina zazwyczaj nie pachną winogronami mimo tego, że są z nich robione?

Aromaty w winie. 2 Szybko zorientowany: Typowe aromaty znanych odmian winogron

Wino posiada naturalny aromat, który może ci się kojarzyć z daną odmianą winogron. Jednak ich opisanie nie należy do łatwych zadań, nawet koneserzy wina nie mają w tej kwestii ułatwionej drogi. Poniżej opisujemy przykłady smaków i ich kombinacji aromatów. Od tego jak wino jest wykonane, wyróżnia się w nim dwa lub trzy, czasami cztery aromaty.

 • Sauvignon Blanc: grejpfrut, agrest, siano, czarny bez
 • Chenin Blanc: zielone jabłko, morela, trawa
 • Chardonnay: masło, jabłko, wanilia, ananas, mango
 • Malbec: pieprz, porzeczka
 • Pinot Noir: truskawka, malina, fiołek
 • Cabernet Sauvignon: mięta, zielona papryka, czarna porzeczka, skóra, czekolada
 • Merlot: jeżyna, śliwka
 • Pinotage: wiśnia, śliwka, tytoń, czekolada.

Aromaty w winie. 3 Prawidłowa degustacja wina: wiarygodne określenie aromatów w winie

Podczas degustacji wina dozwolone są płukanie, siorbanie, plucie. Jest to normalne zachowanie nawet wśród profesjonalistów. Oczywiście nie jest to regułą, możesz po prostu napić się wina i także je prawidłowo opiszesz.

 1. Wrażenie optyczne: Kolor wina jest ważny. Jakie wino jest? Ciemne, czy też rozjaśnione? Czy zauważyłeś bąbelki albo smugi dwutlenku węgla?
 2. Zapach: Jaki zapach wina wyczuwasz? Kwiatowy, czy owocowy? Te dwa zapachy mogą się ze sobą także mieszać. Pamiętaj, że wino może zostać wyprodukowane z trzech różnych odmian winogron, co dodatkowo utrudni rozpoznanie go po zapachu.
 3. Smak: Zaraz po tym jak powąchasz wino, powinieneś się go napić. Wypłucz nim jamę ustną i przełknij. Jaki smak wyczuwasz? Świeży, dojrzały, kwaśny, słodki? Jaka jest konsystencja wina? To wszystko składa się na ogólne odczucia i wrażenia, jakie towarzyszą podczas spożywania wina.

Abyś wiarygodnie zidentyfikował i opisał aromaty, które występują w winie, możesz posiłkować się przydatnym narzędziem, tak zwanym kołem aromatów wina.

aromaty w winie

#4 Przydatny pomocnik: koło aromatu wina

Istnieją trzy różne grupy aromatów:

 1. Aromaty podstawowe to te, które przypominają jagody lub inne owoce.
 2. Proces produkcji wytwarza aromaty drugorzędne, są to nuty mleczne i drożdżowe.
 3. Trzeciorzędowe aromaty to aromaty, które powstają w procesie dojrzewania i mają wpływ na to czy odczuwasz w winie wyraźny ton waniliowy, czy może drzewny.

Koło aromatów wina pozwala w dosyć łatwy sposób rozpoznać aromaty w winie. Zakres kroków zaczyna się od ogólnego po szczegółowy -oto jak to działa:

Trzy obszary, z których składa się koło aromatu, rozpoczyna się od kręgu wewnętrznego. Na ten krąg składają się: czy wino smakuje owocowo? Czy może kwiatowo? A może jest pikantne lub ziołowe? Środkowe koło to rozpoznanie, czy wino jest bardziej jagodowe, owocowe, tropikalne lub cytrusowe?  Za pomocą zewnętrznego koła połączysz wszystko razem i rozpoznasz poszczególne aromaty.

Ta metoda pozwala w szybki i niezawodny sposób opisać, z czego wino się składa.

5 Na to uważaj: Pikantne jedzenie i dym podrażniają zmysły. A dobre przygotowanie do degustacji wina, pomaga.

Niektóre pikantne potrawy, które zawierają niektóre posiłki, a także palenie papierosów i cygar wpływa na to jak nasze kubki smakowe się zachowują. Dlatego, zanim zaczniesz degustację wina bądź pewien, że nie wypaliłeś przed chwilą papierosa lub nie zjadłeś czegoś z ostrą przyprawą chilli. Uważaj także na perfumy, ich zbyt duża ilość w powietrzu także może zakłócić poprawną degustację wina.

Ważne: Najlepsze kieliszki do degustacji wina to te, które mają zwężane ścianki, zwężenie przebiega od dołu do góry. Niewielka ilość wina w kieliszku pozwala poprawnie odczytać aromat wina. Pamiętaj, aby kieliszek był dobrze wymyty i pozbawiony zapachu płynu do mycia naczyń.

Dość teorii – napijmy się!

TH!NK

Sprawdź także wina BIO, są smaczne i nie zawierają siarczynów.

Sprawdź nasze inne artykuły: