Smak wina – wszystko, co musisz wiedzieć

Co właściwie oznacza określenie: delikatne, wytrawne, szlachetne, słodkie i półsłodkie?

Oznaczenia smakowe zgodnie z prawem wina

Smak wina potrafi zakręcić w głowie. Wszyscy to dobrze znamy: stoisz w sklepie przed półką z winami i się zastanawiasz, jak smakuje wino. Spoglądasz na butelkę wina a jej etykieta zawiera tyle informacji, że czasami trudno ci się odnaleźć. To jak wino zostało opisane jest zależne od wytycznych, jakie nakreśla prawo winiarskie. Zawiera ono również wytyczne do tego, jak ma zostać opisany smak.

Smak wina
Czerwone wino

Smak wina. Wytrawne

Przyjmuje się, że wina wytrawne mogą mieć zawartość 4 gr. cukru na 1 litr. Wino wytrawne to także takie, które zawiera do max 9 gr. na litr, ale głównym czynnikiem, który decyduje o tym czy można wino zaliczyć do kategorii win wytrawnych, jest jego kwasowość.  W praktyce ilość cukru resztkowego na litr to zazwyczaj 4 gramy na litr.

Smak wina. Półwytrawne

Podobnie ma się rzecz co do win półwytrawnych. Wino możesz uznać za półwytrawne wówczas, gdy zawiera ono do 12 gramów cukru resztkowego na litr. Maksymalnie możesz dodać 18 gr. na litr.

Smak wina. Cudownie i słodko

Wina słodkie i bardzo słodkie to często rozkosz dla naszych podniebień i nic dziwnego, gdyż te płynne łakocie zawierają aż 45 gr. na litr cukru resztkowego. Jest to zaledwie początek, są wina, które zawierają nawet 65 gr. na litr.

Smak wina. Ale co z winami, które określa się mianem bardzo wytrawnego, owocowego, słodkiego, szlachetnie słodkiego?

Bardzo wytrawne

Nie zabrania się produkować win o bardzo wytrawnej konsystencji, ale ich zdefiniowanie nie jest też takie proste. Fora winiarskie określają te wina jako po prostu wina wytrawne i słodkie. Jednak to jak winiarz określi smak swojego wina, czasami jest kwestią jego poglądu na tę kwestię. Tutaj zawsze warto sprawdzić ilość cukru resztkowego, to pomoże nam w określeniu tego, do czego danemu trunkowi jest bliżej smakowo. Zawsze pomocne jest zapytanie osoby, która handluje winami o smak danego wina, jeśli masz duże wątpliwości co do jego smaku nawet po przeczytaniu etykiety na butelce wina.

Wino Owocowe

Już nazwa wino owocowe zawiera w sobie informację, że jest to wino, które można zaliczyć do kategorii win słodkich i bardzo słodkich. Inną cechą win owocowych, o której się nie dowiesz, dopóki nie otworzysz butelki wina, jest jego świeżość. Wina owocowe są produkowane z białych winogron i różnych ciekawych odmian bukietów. Są to młode wina, które mają bardzo przyjemny smak i wnoszą w naszą rzeczywistość dużą dawkę dobrego samopoczucia. Każda okazja jest dobra, by się cieszyć smakiem wina owocowego. Wina owocowe idealnie sprawdzają się podczas spożywania deseru.

Wina owocowo – słodkie

Świeżość win owocowo – słodkich to połączenie zrównoważonej kwasowości i przyjemnej słodyczy. Można je porównać ze względu na ich świeżą kwasowość z winami półwytrawnymi. Regiony znane z produkcji wina owocowo – słodkiego to tereny wzdłuż rzeki Mozela. Wina owocowo – słodkie nie należą do win cierpkich i z tego też względu ich picie ma często miejsce podczas posiłków i rozmów towarzyskich.

Wino słodkie szlachetne

Wina słodkie to szlachetny rarytas, który jest często obiektem to przechwalania się wśród prywatnych małych winiarzy. Są idealne do tego, by przechowywać je długie lata. Ilość cukru na 1 litr może przekroczyć nawet 100 gramów. Ważne pytanie, które stawia się przy tego rodzaju win to:

Jakim sposobem uzyskuje się taką słodycz i czemu wina te są nazywane winami szlachetnymi?

Wino słodkie szlachetne to termin, który nawiązuje do szlachetnej… uwaga… zgnilizny. Zgnilizna w tym przypadku to nic złego. Ten rodzaj win zawiera specyficznego grzyba, który nazywa się botrytis.

Najlepsze warunki do rozwoju grzyba botrytisa to jesień, gdy wilgoć i umiarkowane ciepło królują w pogodzie. Wpływ botrytisa na skórkę winogrona wytwarza lekko porowaty wygląd winogrona. Ususzone tak winogrono przypomina rodzynkę. Cukier w takim winogronie jest bardzo mocno skoncentrowany, a drożdże nie pozwalają całej słodyczy cukru wpływać na alkohol. Oznacza to, że zawartość alkoholu jest znikoma, a w smaku wina przeważa słodycz. Wysoka zawartość cukru sprawia, że sok winogronowy jest bardzo lepki, oleisty i gęsty. Duża ilość cukru sprawia, że takie winogrona mają idealną właściwość konserwującą, co przekłada się na bardzo długi czas przechowywania wina. Takie wino to świetny pomysł na prezent.

Różnice między białym a czerwonym winem?

Wina białe to przede wszystkim wina owocowe i słodkie. Oczywiście wśród win czerwonych także znajdziesz wina słodkie i bardzo słodkie. Jednak popularność słodkiego wina czerwonego jest mniejsza niż popularność słodkiego wina białego. Tutaj garbnikowa struktura wina czerwonego jest kluczowa. Garbniki to inaczej mówiąc taniny, które występują skórkach jagód i pestkach winogron. To jaka będzie intensywność ich oddziaływania na wino, ma przełożenie w tym, jak długo będzie ona miała kontakt z sokiem z winogron. Naturalne taniny to jedno, a innym rodzajem tanin są te, które powstają w winie podczas przechowywania go w drewnianych beczkach. Wpływ tanin, które są bardzo intensywne na smak wina może być decydujący co do tego, w której grupie zakwalifikujemy wino.

TH!NK

Istnieją na rynku wina BIO, które charakteryzują się nietypowym smakiem i są coraz bardziej popularne. Następnym razem, gdy będziesz wręczał komuś wino jako prezent, to weź pod uwagę wino BIO.

Sprawdź także inne nasze artykuły: