Jak wygładzić dywan?

Jak wygładzić dywan? Przeczytaj poniższy artykuł czego nie robić, a czego użyć, aby twój dywan się wyprostował i cieszył oko. Twój nowy dywan w końcu do ciebie dotarł. Zdejmujesz z niego folię, rozwijasz go na podłodze, a Twoim oczom ukazuje się pofałdowana masa materiału, który nijak nie przypomina dywanu, który widziałaś na zdjęciach sklepu online. Nie panikuj, tak właśnie jest z każdym nowym dywanem, który został zawinięty. Każdy dywan jest podatny na powstanie nierówności i fałd. Oczywiście nie powinieneś na ten stan się godzić, gdyż grozi to potknięciem o dywan. Poniżej przedstawiamy ci, co zrobić z dywanem, aby ten zaraz po rozłożeniu był płaski.

Co zrobić, aby dywan był płaski?

Oto nasze fachowe rady, odnośnie tego co zrobić, by Twój dywan lub wykładzina leżały płasko na podłodze.

Relaks, tak dywan potrzebuje się zrelaksować, gdy dołączysz do niego, kładąc się na nim to przyspieszyć proces relaksowania się dywanu. Dywan potrzebuje swego rodzaju obciążenia w procesie wyrównywania swojej powierzchni. Tylko pamiętaj, aby przez pierwsze 24-48 godzin nie stawiać na nim żadnych mebli. Te mogą tylko zaszkodzić. Dużą rolę w spłaszczaniu, wyrównywaniu się dywanu odgrywa jego rola, im cięższy dywan, tym szybciej się spłaszczy. Łatwość w tym mają dywany wełniane, z głęboko zawiniętym włosiem i te, których włosie jest grube.

Lekkie dywany, takie jak dywany sizalowe potrzebują trochę więcej czasu na to, by się wygładzić.

Jak wygładzić dywan? Odkurzacz

Odkurzając swój dywan, możesz przyspieszyć proces jego wygładzania. Odkurzacz ma to do siebie, że zasysa odkurzany materiał, jednocześnie się po nim przesuwając. Idealne warunki do wygładzania dywanu.

Jak wygładzić dywan? Odwróć dywan

Możesz także odwrócić dywan dnem do góry na jakieś 2-3 dni normalnie po nim chodząc. Taki zabieg także może przyspieszyć proces wygładzania się dywanu.

Podkładka pod dywan

Możesz także położyć pod dywan podkładkę samoprzylepną. Wpłynie ona na akustykę pomieszczenia, a także przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa podczas chodzenia po dywanie. Ma to szczególnie znaczenie na drewnianej i śliskiej podłodze. Oczywiście taka mata/podkładka pod dywan także przyczyni się do tego, że dywan zostanie wyprostowany.

UWAGA!

Niektóre podkładki do dywanów mają w sobie substancje chemiczne, które mogą przyczynić się do uszkodzenia drewnianej podłogi. Zalecamy użyć podkładek, które są wykonane z naturalnej gumy. Możesz także skontaktować się z producentem parkietu, który masz ułożony w swoim domu, aby ten poinformował cię, która podkładka będzie dla Twojej podłogi najbezpieczniejsza.

Jak wygładzić dywan?
Dywan sizalowy

Jak wygładzić dywan? Ciężkie meble na dywanie

Po 2-3 dniach od położenia dywanu na podłodze możesz teraz postawić na nim ciężki mebel. Taki mebel może przyczynić się do tego, że dywan przestanie być pofałdowany.

Użyj suszarki do włosów

W celu przyspieszenia wyprostowania się dywanu możesz użyć suszarki do włosów. Ciepły strumień powietrza może zmiękczyć włóka dywanu. Musisz jednak uważać, aby nie przesadzić z ilością gorącego strumienia. Jeśli usłyszysz trzask podczas ogrzewania dywanu, to znak byś już tego nie robił. Musisz uważać także na dywany syntetyczne, zbyt duża ilość ciepła może spowodować, że ich włosie się roztopi. Suszarkę należy trzymać w odległości około 20 cm od dywanu.

Para

Urządzenia parowe także mogą pomóc w procesie prostowania dywanu. Pamiętaj, aby nie przesadzić z ilością pary. Zbyt duża ilość pary na dywanie może sprawić pojawienie się na nim wilgotnych plam. Niektóre materiały syntetyczne i wełna wchodzą w reakcję z parą.

Słońce

Jeśli miejsce twojego zamieszkania jest mocno nasłonecznione, to możesz wynieść swój dywan na zewnątrz. Wystawiając dywan na promienie słoneczne, możesz w naturalny sposób sprawić, że się on wyprostuje.

TH!NK

Zwróć koniecznie uwagę na to co jest napisane na metce przyszytej do dywanu. Warto jest wiedzieć, co w kwestii prostowania dywanu proponuje jego producent.