ABC Materaca c.d.

ABC Materaca c.d. W poprzednim artykule wymieniliśmy kilka zagadnień, które dotyczą materacy. W tym artykule kontynuujemy słownik, z którym możesz się zetknąć przy zakupie materaca. Warto, abyś wiedział co, gdzie i z czym w świecie materacy!

ABC Materaca c.d. Lateks jaskiniowy z ang. Cavern latex

Słowo jaskinia w przypadku materaca lateksowego nawiązuje do słowa „caverna”, które znaczy”jaskinia” lub „pusta przestrzeń”. Jak już się pewnie domyślasz, chodzi o otwory, które znajdują się w materacu, a dokładnie rzecz ujmując, chodzi o rdzeń lateksowy. Posiada on dodatkowe wnęki, które mają większe wymiary niż, np. rdzeń lateksowy. W ten sposób producenci materacy tworzą lepszą wentylację, ale i lepsze podtrzymywanie ciała.

ABC Materaca c.d. Wysokość rdzenia

Rdzeń materaca to jego wnętrze, ujrzysz go po zdjęciu pokrowca. Zazwyczaj rdzeń ma kilka warstw.

ABC Materaca c.d. Paski klimatyczne

Materac jest pokryty paskami, które termo-regulują i równoważą wilgoć. Do ich produkcji używa się specjalnej tkaniny dystansowej. Dzięki niej możliwe jest wspieranie wentylacji materaca.

ABC Materaca c.d.
Niegdyś za materac służyły worki wypchane różnymi materiałami

ABC Materaca c.d. Most miłości

Jest to klin, który wkłada się między dwa materace. Wypełnia się nim przestrzeń, która zazwyczaj powstaje, gdy dwa materace leżą obok siebie. Klin wkłada się dla zwiększenia komfortu osób śpiących na materacach. Niezwykle przydatny podczas uprawiania sexu 🙂

Rozmiary materacy

Oto wymiary materacy, które możesz spotkać na rynku:

  • 200×200
  • 180×200
  • 160×200
  • 140×200
  • 120×200
  • 100×200
  • 90×200
  • 80×200

Poza długością 200 możesz także spotkać materace o niestandardowej długości 210 i 220. Oczywiście masz też opcję zamówienia zupełnie nietypowego materaca, np. 290

Do łóżek dziecięcych najczęściej możesz spotkać materace o wymiarach:

  • 70×120
  • 60×140

Zwis materaca

Jest to część materaca wystająca ponad ramę łóżka. Materac prawidłowo włożony w ramę łóżka nie jest w stanie się z niego ześlizgnąć. Gdybyś przyłożył miarkę do części, która wystaje z ramy łóżka, zapewne zobaczyłbyś, że wystaje ona około 8 – 10 cm.

Materace wielostrefowe

Taki materac jest podzielony na trzy strefy leżenia. Jego obszary dzieli się na mniej i bardziej twarde. Ma to na celu zaspokojenia i wsparcia różnych stref ciała.

Efekt pamięci

Jeśli zakupiłeś materac z pianki visco to zapewne zauważyłeś, że wraca ona do pierwotnego stanu dopiero po jakimś czasie. Stąd właśnie określenie efekt pamięci.

Elastyczność punktowa

Ciężar sprawia, że materac ugina się tylko w tych miejscach, gdzie następuje docisk. Taki efekt możesz zobaczyć na materacach z rdzeniem kieszeniowym. Dlaczego materac kieszeniowy? Ma on małe kieszenie, które są wykonane z tkaniny. Układa się je w rzędy. Każda ze sprężyn kieszeniowych uwalnia tę sprężynę, która jest dociskana. Cała reszta sprężyn pozostaje w pozycji napięcia, co pozwala na podtrzymanie ciała.

TH!NK

Jeśli jesteś osobą, która ma problem z poceniem się w nocy, to warto byś zastanowił się nad kupnem materaca lateksowego. Ma on wspaniałe właściwości odprowadzania ciepła.

Sprawdź także nasze inne materace, ups. tzn. artykuły: