Wykop pod basen

Wykop pod basen, czy basen na trawniku? W tym artykule poruszymy ten pierwszy aspekt. Niegdyś posiadanie basenu kojarzyło się z bogactwem, przepychem. Dziś basen to norma dla kogoś, kto posiada kawałek wolnej przestrzeni w ogrodzie. Jeśli chcesz mieć basen w swoim ogrodzie, to możesz zlecić jego budowę firmie, która się tym zajmuje, lub wybudować go samemu. W tym materiale omówimy, co powinieneś zrobić podczas tworzenia wykopu pod basen.

Wykop pod basen. Czego potrzebujesz, aby samemu postawić basen?

Po pierwsze basen powinien być stalowy, tylko taki basen zapewni odpowiednio stabilną konstrukcję. Poza samym basen będziesz musiał zakupić cement, zaopatrzyć się w wodę, a także powinieneś nabyć w jednej z hurtowni budowlanych styropian i żwir. Będą Ci potrzebne jako warstwa drenażowa pod płytą posadzkową.

Wykop pod basen. Płyta dna basenu

Płyta, której użyjesz, powinna mieć grubość między 10 a 15 cm. Pod nią musisz usypać żwir, aby zapewnić płycie drenaż. Ma to znaczenie szczególnie zimą. Mróz może spowodować, że płyta przymarznie.

Wykop pod basen. Okładanie ścian basenu

Ściany basenu obłóż styropianem, a następnie obłóż go suchą zaprawą cementową. Taki suchy beton uzyska najwyższy stopień twardości po paru tygodniach.

Wykop pod basen
Basen możesz obudować drewnianymi listwami

Pompa basenowa

Możesz użyć pompy, która wystaje nad wodą. Pomyśl o stworzeniu wału dla pompy. Jednak takie miejsce musisz zabezpieczyć przed wilgocią, gdyż ta może uszkodzić pompę.

TH!NK

Zakupiony przez Ciebie basen powinien mieć co najmniej 4 mm grubości. Warto zakupić basen, w którym jest możliwa wymiana folii. Najrozsądniej jest zakupić basen, który ma 1,40 m głębokości. Taki basen nie jest zbyt drogi, osadzenie go w wykopie nie sprawia dużych problemów, a pływanie jest jak najbardziej możliwe. Pamiętaj, aby basen osadzić na betonie, duża ilość wody może zdeformować podłoże, co wpłynie negatywnie na działanie basenu.

Sprawdź także inne nasze artykuły: