Okrągły basen

Okrągły basen możesz obłożyć różnymi materiałami. Jednak zanim dobierzesz wykończenie basenu pod własne widzimisię, powinieneś zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.

Czym możesz obłożyć okrągły basen?

Materiał, którym wykończysz zewnętrzną warstwę okrągłego basenu, powinien być mrozoodporny, antypoślizgowy, a także trwały. Możesz do takiego basenu dołączyć drewnianą konstrukcję, na której postawisz stolik, krzesła, leżaki, czy też inne meble ogrodowe, np. parasol. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni i zasobów portfela.

Koszty obudowania okrągłego basenu

Całe przedsięwzięcie nie należy do tanich, ale gdy rozłożysz poniesione koszty na lata, podczas których będziesz korzystał z basenu, to nie są aż tak straszne. Za 3 m deski kompozytowej WPC zapłacisz około 32 zł. Deska kompozytowa jest bardzo wytrzymała, ale zwróć koniecznie uwagę na kolor deski. Jeśli wybierzesz deskę w ciemnym kolorze, to podczas upałów odczujesz na własnej skórze, że ta bardzo szybko i mocno się nagrzewa.

Okrągły basen
Są kaczki, jest fun!

Okrągły basen, który wygląda, jak beczka

Aby Twój okrągły basen wyglądał, jak beczka powinieneś użyć drewna o wąskim profilu. Gdy już obłożysz basen listwami, to możesz na górnej i dolnej części basenu założyć metalowe opaski. Sprawią one, że wyglądem Twój basen będzie bardzo przypominał drewnianą beczkę.

Drewno do obicia okrągłego basenu

Wybierając drewno, koniecznie sprawdź, czy nadaje się ono na konstrukcje zewnętrzne. Drewno powinno być odporne na wodę (możesz je zaimpregnować), a także na zmienne warunki atmosferyczne. Po drewno możesz udać się do pobliskiego tartaku, gdzie przytną Ci je na odpowiednią długość. Możesz, a nawet powinieneś pomalować drewno lakierem, który je zabezpieczy przed wodą i pleśnią.

Czy mata bambusowa nadaje się do pokrycia okrągłego basenu?

Mata bambusowa to najprostsza i najtańsza opcja dla pokrycia okrągłego basenu. Możesz także rozważyć użycie mat trzcinowych. Możesz je nabyć na metry. Co do ich wytrzymałości to zapewne będziesz musiał je wymieniać raz w roku, ale ich niska cena nie będzie dla ciebie problemem. Aby maty trzymały się ścian basenu, będziesz musiał użyć sznura. Wybierz sznur w kolorze, który zleje się z kolorem maty.

Poniżej filmik, który przedstawia cały proces obłożenia okrągłego basenu matą bambusową:

Mata bambusowa na ścianie okrągłego basenu

TH!NK

Podczas wyboru materiału do obłożenia okrągłego basenu spotkasz się z dylemat: listwa wpc, czy prawdziwe drewno? Oba wykończenia mają swoje zalety i wady. Listwa wpc to kompozyt, który może emitować wyglądem prawdziwe listwy z drewna. Jednak wadą jest jej mocne nagrzewanie się podczas upalnych dni. Prawdziwe drewno nadaje basenowi naturalny wygląd. Jeśli wybierzesz naturalne drewno, to koniecznie musisz je zabezpieczyć przed oddziaływaniem wody.

Sprawdź także inne nasze artykuły: