Oblicz wymagania dotyczące płytek – jak to w ogóle działa?

Rachunek za płytki

Płytki mogą być drogie – więc powinieneś być w stanie obliczyć jak najdokładniej, ile faktycznie potrzebujesz, aby uniknąć kosztownych ilości resztkowych. Ale jak wyliczyć wymaganą liczbę płytek? Czytaj dalej tutaj.

Ile płytek potrzebuję?

Podstawą jest oczywiście wielkość powierzchni do wyłożenia. Oznacza to, że jeśli całe pomieszczenie ma być wyłożone kafelkami w połowie wysokości, wzór pomiaru to ((szerokość + długość) x2) x wysokość.

Jeśli podłoga ma być wyłożona płytkami, wymiar jest jasno określony na podstawie długości x szerokości. Jednak te podstawowe obliczenia są zwykle nadal zbyt nieprecyzyjne.

Ważne jest, aby odjąć powierzchnię okien i drzwi, aby można było określić jak najdokładniej. Na koniec dnia – w przypadku prostokątnych, płaskich pomieszczeń – dodaje się około 5 proc. Odpadów.

Jeśli chcesz być po bezpiecznej stronie, możesz również dodać 10 procent i mieć zestaw pasujących płytek w rezerwie na przyszłe naprawy.

Oblicz bardziej złożone obszary lub płytki o różnych rozmiarach

Rachunek za płytki
Rachunek za płytki

W niektórych przypadkach może się zdarzyć, że obliczenie powierzchni stanie się bardziej skomplikowane – na przykład, jeśli chcesz pokryć kafelkami pół lub trzecie odsunięcie lub jeśli chcesz pokryć ścianę po przekątnej płytkami, a także chcesz zainstalować pasek krawędzi.

W takich przypadkach zdecydowanie powinieneś pozostawić obliczenia ilości profesjonaliście, zamiast podejmować samodzielną pracę. W niektórych przypadkach przy tak skomplikowanych instalacjach sadzonki muszą być ustawione wyżej. Mozaiki lub płytki o różnych rozmiarach w dzikim skojarzeniu są wtedy bardzo problematyczne.

PORADY I WSKAZÓWKI

Jeśli chodzi tylko o małe fragmenty ściany, nadal możesz być w stanie wykonać rysunki w skali na papierze milimetrowym, a następnie ręcznie policzyć liczbę wymaganych płytek. Musisz jednak uważać, aby rysować bardzo poprawnie. Lepiej jest mieć obliczone zapotrzebowanie na płytki w sklepie z narzędziami lub przez majstra.