Rozpuszczanie gumy jest fizycznie niemożliwe

Rozpuszczanie gumy

Czy rozpuszczanie gumy jest możliwe? Dowiesz się tego z poniższego artykułu. Jeśli chodzi o gumę to jej popularność ze względu na trwałość i możliwość wielorakiego zastosowania jest ogromna. Jej trwałość i elastyczność są niezwykle pożyteczne dla przemysłu budowlanego, czy też motoryzacyjnego. Stara guma potrafi się kruszyć i to wiadomo od dawna. Jednak czy możliwe jest rozpuszczenie gumy? Jeśli myślałeś, że tak to muszę cię tu rozczarować. Oczywiście guma pod wpływem ognia straci swoje pierwotne właściwości i kształt, jednak całkowite rozpuszczenie gumy jest mało realne. Wiązania molekularne gumy są bardzo stabilne i są jedynie zmieniane pod wpływem ciepła. Zimno, które sięga ekstremalnych minusowych temperatur także może zmienić wiązania gumy i sprawić, że ta się skrystalizuje.

Guma, czyli silnie połączone łańcuchy i sieć cząsteczek

Natura lubi gumę i pojawia się ona w postaci kauczuku na nadłamanych gałęziach, a także pniach drzew. Istnieją także rośliny kauczukowe, które wydzielają soki. Biochemiczna struktura kauczuku jest niezwykle solidna. W procesie wulkanizacji zostaje zwiększona wytrzymałość kohezyjna tej niezwykłej substancji, czyli wytrzymałość kleju. Te same właściwości składają się na gumę, którą stworzył człowiek.

Cząsteczki gumy zahaczają się o siebie i są niezwykle trudne do rozerwania. Ani zimno, ani ciepło nie może wpłynąć na właściwości fizyczne gumy, a tym samym nie może doprowadzić do ich rozerwania. Elastyczność gumy ma tu ogromne znaczenie. Kiedy pojawia się kruchość gumy zahaczające się o siebie cząsteczki nadal do siebie przylegają, choć siła ich wiązania słabnie. Gdy zaś mowa o próbie rozpuszczenia gumy, wówczas zachodzi odwrotny proces i wtedy można zauważyć, jak cząsteczki gumy walczą z całych sił, gdy zachodzi próba ich rozerwania.

Rozpuszczanie gumy. Pozorny rozpad to tylko zmiana stanu

Rozpuszczanie gumy
Tak zwane: palenie gumy w motocyklu

Jako materiał guma należy do grupy tych najtrwalszych. Nawet po upływie dziesięcioleci krucha guma może nie ulec rozkładowi totalnemu. Guma jest bardzo trwała i nie można jej rozpuścić nawet po wielu dziesięcioleciach i na nic tu także jej zdolność kruszenia się. Podczas zetknięcia się gumy z innymi substancjami, zwłaszcza z takimi, na które brak z jej strony tolerancji dochodzi do zwiększenia się jej lepkości. Wówczas możemy odnieść wrażenie, dochodzi do jej rozpuszczenia, w rzeczywistości zmienia ona tylko swój pierwotny stan.

Aby doprowadzić do usunięcia gumy, zawsze powinno się brać pod uwagę użycie maszyny. Substancją jaka może zmienić kształt gumy jest ocet. Jednak nie ma mowy o tym, by ocet rozpuścił gumę. Wszystko co robi, to jedynie przywraca sprężystość gumy, którą ta miała w fazie początkowej.

Poniższe metody, preparaty i substancje mogą wpłynąć na zmianę charakteru gumy, co może spowodować, że łatwiejszym będzie jej zdrapywanie, szlifowanie i przecinanie:

  • Środek do czyszczenia hamulców zawierający węglowodory i bardzo toksyczny koktajl chemiczny
  • Suchy lód lub lód poniżej minus czterdziestu stopni Celsjusza
  • Czysty kauczuk naturalny reaguje na tłuszcze i promieniowanie UV z objawami rozpuszczania

PORADY I WSKAZÓWKI

Jeśli chodzi o aspekt fizyczny to roztopienie gumy jest niemalże niemożliwe. Po podgrzaniu do co najmniej sześćdziesięciu stopni Celsjusza (w zależności od gatunku) guma zmienia tylko swój stan. Upłynnianie jest wynikiem zmiany sieci molekularnej co nie przyczynia się do powstania cieczy.

TH!NK

Czy istnieje guma, która nadaje się do recyklingu? Czy stare opony samochodowe można użyć do recyklingu? Dowiesz się tego z naszego artykułu, który znajdziesz tutaj.

Polecamy także inne nasze artykuły: