Malowanie kitu do okien. Pomaluj kit do okien z nami!

Renowacja okien

Malowanie kitu do okien. Dziś nie można go już spotkać w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, ale coraz częściej w starym budownictwie, domach z muru pruskiego i gospodarskich – szpachlówkę okienną. W związku z tym wiedza na temat obróbki szpachlówki okiennej, a co za tym idzie również malowania szpachlówki okiennej, nie jest dziś zbyt rozpowszechniona. Następnie dowiesz się, na co uważać podczas malowania szpachli okiennej.

Malowanie kitu do okien. Budowa kitu okiennego

Szpachlówka do okien jest używana od ponad 300 lat i jest nawet wykonana z tych samych podstawowych materiałów:

  • Węglan wapnia (bita kreda) 85 proc
  • Lakier na bazie oleju lnianego, 15 proc
  • prawdopodobnie sykatywy

Dlatego dla każdego powinno być w dużej mierze jasne, że okna uszczelnione kitem do okien lub zamontowane szyby okienne nie spełniają już dzisiejszych wymagań izolacyjnych. Jednak jego zastosowanie w starych budynkach, zabytkowych zagrodach, domach z muru pruskiego itp. Ma sens, aby stworzyć spójny i autentyczny obraz renowacji.

Profesjonalne przetwarzanie szpachli okiennej

Jednak do obróbki szpachlówki okiennej niezbędna jest specjalistyczna wiedza, aby szpachlówka była jak najskuteczniej wypełniona, czyli z jak najlepszym efektem. Obejmuje to również prace po odnowieniu kitu okiennego. Główny nacisk kładzie się tutaj na malowanie szpachli okiennej, czy jest to w zasadzie możliwe i jakie produkty należy zastosować.

Malowanie przetworzonej masy szklanej

Malowanie kitu do okien.
Okno z kitem

Oczywiście kit do okien można pomalować, ale w rzeczywistości istnieją ograniczenia. Ważne jest, aby wiedzieć więcej o procesie schnięcia szpachli do okien. Suszenie polega na utlenianiu zachodzącym w powietrzu. Ale to nie dzieje się z dnia na dzień. Zamiast tego można wyróżnić kilka faz:

  • po 7 do 21 dniach: tworzy się wysuszona wierzchnia warstwa (naskórek)
  • od 14 do 60 dni: górna warstwa jest już trwalsza
  • po 1 do 3 miesiącach: szpachlówka jest mocno utwardzona

To, że te okresy zachodzą na siebie, wynika głównie z indywidualnych wymagań dotyczących obróbki szpachli szklanej, tj. Warunków atmosferycznych i panującej temperatury. Zasadniczo należy zauważyć, że kit do okien, znany również jako olej lniany, nie powinien być używany poniżej 8 stopni Celsjusza.

Malowanie kitu do okien. Nie każda powłoka nadaje się do szpachlowania okiennego

Ponieważ kit do okien nie musi być utwardzany nawet po wielu tygodniach, może się zdarzyć, że nowo przetworzona szpachlówka do okien może się nadal „przesuwać”. Dodatkowo szpachlówka okienna narażona jest na duże wahania temperatury ze względu na jej położenie na oknie. To z kolei prowadzi do zmian termicznych, czyli kurczenia się i rozszerzania szpachli okiennej.

Malowanie kitu do okien. Nadal zalecane jest malowanie, ponieważ zwiększa to żywotność

To powody, dla których do malowania szpachli okiennej należy używać wyłącznie elastycznych lakierów i farb. Jeśli jest to również farba nieprzepuszczalna dla powietrza, proces utleniania jest również nieco spowolniony. Dlatego po obróbce warto pomalować szpachlę okienną. W oparciu o utwardzenie pierwsze malowanie należy wykonać po stwardnieniu powierzchni, czyli po 7 do 21 dniach.

PORADY I WSKAZÓWKI

Wielu majsterkowiczów łączy również odnowienie kitu okiennego z malowaniem okien drewnianych. Często pojawia się pytanie: najpierw pomalować czy ponownie zacementować? Na pytanie nie można odpowiedzieć jednolicie.

W przypadku zastosowania lakieru zamykającego pory drewna malowanie należy wykonać po szpachlowaniu. Ponieważ przed odnowieniem szpachli okiennej fałdę maluje się olejem lnianym lub podkładem. Zawsze jednak należy zapewnić (podczas gruntowania), aby pory nie były zamknięte, w przeciwnym razie szpachlówka nie będzie wnikać i chronić.