Olej lniany. Malowanie drewna olejem lnianym.

Olej lniany.

Olej lniany jest często używany do pielęgnacji drewna, ponieważ bardzo ładnie uwydatnia słoje, a także zapewnia bardzo dobrą ochronę przed wilgocią. Jest jednak kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas malowania drewna tym właśnie olejem.

Jak malować drewno olejem lnianym

Olej lniany wnika bardzo głęboko w drewno i dobrze chroni materiał przed wilgocią i innymi uszkodzeniami. Aby jednak uzyskać dobry wynik, należy pamiętać o kilku rzeczach podczas używania oleju lnianego:

 • Przed użyciem przeszlifuj drewno na gładko
 • w razie potrzeby lekko podgrzej olej lniany przed użyciem
 • Nałożyć kilka cienkich warstw, aż drewno przestanie wchłaniać olej
 • Niech olej wyschnie między warstwami
 • Po zabiegu pozostaw olej lniany do wyschnięcia na około dwa tygodnie
 • Dokładnie umyj pędzle lub wałki, których używasz, mydłem i wodą

Co wyróżnia malowanie olejem lnianym od innych farb

Nie należy mylić warstwy oleju lnianego ze zwykłą warstwą dostępnej w handlu farby do drewna. Chociaż olej lniany to także sposób na ochronę drewna, to jest to inny rodzaj ochrony drewna. Olej lniany wnika znacznie głębiej w drewno i długo wysycha. Większość powierzchni drewnianych jest malowana warstwą tworzywa sztucznego trwale chroniącą powierzchnię drewnianą. Jest to stosunkowo niedrogi sposób uszczelniania drewna.

Aplikacja oleju lnianego na włókna drzewne

Olej lniany jest używany tylko do mebli lub innych elementów wykonanych z litego drewna. Po użyciu olej wysycha całkowicie w drewnie, co później tworzy przyjemną powierzchnię drewna. Drewno nie jest uwięzione pod powierzchnią lakieru, jak ma to miejsce w przypadku większości innych rodzajów uszczelniaczy. Należy pamiętać, że olej lniany wysycha znacznie dłużej i reaguje w tym czasie z tlenem i światłem.

Używaj oleju lnianego z tzw. Środkami suszącymi

Do olejów pielęgnacyjnych do powierzchni drewnianych często dodawane są specjalne środki osuszające, dzięki czemu czas schnięcia ulega znacznemu skróceniu. Oznacza to, że nie musisz czekać kilku tygodni, aż olej lniany całkowicie wyschnie.

Olej lniany do drewna – na to trzeba zwrócić uwagę!

Olej lniany
Olej lniany

Sprawdzonym środkiem biologicznym do obróbki drewna jest pokost lniany.

Olej lniany jest naturalnym środkiem konserwującym do drewna i był stosowany od wieków do wszystkich rodzajów drewna, takich jak meble, okna, drzwi i elementy szalunkowe. Do połowy ubiegłego wieku był najważniejszym środkiem konserwującym drewno w rzemiośle. Obecnie olej lniany stosowany jest głównie do obróbki powierzchni wymienionych obiektów.

Co to jest olej lniany lub pokost lniany?

Olej lniany to czysty olej roślinny otrzymywany z lnu lub lnu przez gotowanie. Jednak w celu przyspieszenia procesu suszenia zwykle stosuje się lakier na bazie oleju lnianego. W trakcie procesu olej lniany miesza się ze środkami suszącymi (sykatywami). Lakier z oleju lnianego wysycha pochłaniając tlen z powietrza i wysycha około 24 godzin. Jednak wysycha prawidłowo dopiero po 1-2 tygodniach. Lakier z oleju lnianego wnika w głąb powierzchni drewna , nasyca pory drewna, tworząc w ten sposób warstwę ochronną, która chroni materiał przed wilgocią i brudem. Lakier na bazie oleju lnianego pozwala drewnu oddychać, dzięki czemu wilgoć, która wniknęła, może ponownie wyparować.

Olej lniany jest całkowicie wolny od dodatków i nie zawiera żadnych rozpuszczalników. Powierzchnie olejowane lakierem lnianym bardzo wyraziście podkreślają słoje drewna – naprawdę rozpalają słoje.

Do czego służy lakier na bazie oleju lnianego?

 • Renowacja starych mebli , okien, drzwi i domów z muru pruskiego: W minionych stuleciach farby olejne lniane były tradycyjnie używane do malowania domów z muru pruskiego lub do malowania mebli. Jednak farby na bazie oleju lnianego starzeją się stopniowo, a przede wszystkim powierzchownie. Jeśli kolor straci blask, można go odnowić za pomocą prostej, cienkiej warstwy lakieru na bazie oleju lnianego.
 • Dbanie o drewniane przedmioty i uchwyty : Lakier na bazie oleju lnianego jest szczególnie odpowiedni do przedmiotów drewnianych, które są stale dotykane, takich jak rękojeści noża, instrumenty muzyczne, a nawet deski do krojenia.
 • Produkcja farb olejnych : W tym celu pigmenty kolorowe miesza się z lakierem lnianym.

Lakier na bazie oleju lnianego nie może być porównywany z farbą lub glazurą do ochrony drewna. Farby ochronne do drewna, takie jak Pullex Color lub Pullex Aqua-Color, zapewniają dodatkową ochronę przed sinizną, grzybami niszczącymi drewno i inwazją owadów i dlatego są idealne do stosowania na zewnątrz, zwłaszcza do drewnianych domów, elewacji lub balkonów. W przeciwieństwie do chemicznych środków do konserwacji drewna i glazury, oleje lniane mają krótszy okres przydatności do spożycia, a proces olejowania należy regularnie powtarzać. Ponadto nie zapewniają prawie żadnej ochrony przed wpływami atmosferycznymi i promieniowaniem UV. Na powierzchniach pokrytych olejem lnianym mogą szybko pojawić się plamy wodne, jeśli płyny nie zostaną szybko wytarte.

Olej lniany do drewna: służy do odświeżania i odnawiania

Powierzchnia musi być sucha, czysta i odtłuszczona. Olej lniany nanieść pędzelkiem lub szmatką i po kilku minutach usunąć nadmiar. Warstwa lakieru lnianego wysycha po 24 godzinach, pełne utwardzenie trwa kilka dni.

Olej lniany. Zachowaj ostrożność podczas używania oleju lnianego

Podczas stosowania oleju lnianego i pokostu lnianego istnieje ryzyko samozapłonu materiałów zwilżonych olejem lnianym. Jeśli użyłeś ściereczek do nałożenia oleju lnianego, zmyj je wodą lub włóż do wody, lub zamkniętego metalowego pojemnika. Szczotki i wałki należy również wypłukać odpowiednim środkiem czyszczącym (np. AMULTA). Ponadto zwracamy uwagę, że późniejsze malowanie farbami, zwłaszcza farbami wodnymi, może powodować problemy, gdyż często prowadzi do zwiększonego pęcherzenia.

Olej lniany: oto najlepszy sposób na nałożenie oleju lnianego

Drewno olejne to świetny sposób na pielęgnację i ochronę drewna. Wygląda lepiej i jest mniej wrażliwy. Oto jak go poprawnie zastosować.

Jeśli olejujesz drewno, zachowuje jego naturalny wygląd. Naturalne usłojenie i struktura drewna są często jeszcze bardziej skontrastowane i podkreślone w ten sposób. To świetny efekt, szczególnie w przypadku drewna o szczególnie ładnych słojach.

Ale olejowanie drewna ma nie tylko zalety wizualne. Olej chroni drewno i czyni je bardziej odpornymi na wodę i zanieczyszczenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku drewnianych blatów lub stołów. Aby uzyskać optymalną ochronę, należy upewnić się, że olejek nakłada się prawidłowo. Aby uzyskać dobry wynik, niezbędne są następujące kroki:

 • przygotowanie
 • Elementarz
 • Najwyższa warstwa
 • Druga warstwa wierzchnia

Olej lniany. Drewno olejowe – przygotowanie

Przed zagruntowaniem drewna należy dokładnie przeszlifować powierzchnię papierem ściernym o granulacji P 120. Dotyczy to szczególnie gładko struganego drewna. Najlepiej szlifować w kierunku włókien. Następnie całkowicie zetrzyj kurz.

Sztuczka zapewniająca doskonały rezultat i wysoką sprężystość: ponownie „podlać” drewno po pierwszym szlifowaniu. Wodę nakładać pędzlem lub gąbką tak, aby drewno było naprawdę mokre. Następnie ponownie zetrzyj wodę, pozwól drewnu wyschnąć i ponownie przeszlifuj jak w pierwszym przejściu papierem ściernym 120. Jaki jest sens Wilgoć powoduje odstanie małych końcówek włókien. Po wyschnięciu przeszlifuj je.

Olej lniany. Podkład

Po przygotowaniu drewna nakładamy podkład. W tym celu obficie rozprowadź olej lniany na drewnie. Do tego celu nadają się:

 • Pędzel lub wałek malarski
 • gąbka
 • Kawałek pianki
 • Szmata

Bardzo ważne jest, aby nałożyć olej w całości.

 • Drewno musi wyglądać na wilgotne. Najlepiej widać to pod światło.
 • W niektórych miejscach olejek bardzo szybko się wchłania. Nadal powinieneś tutaj naoliwić.
 • Po 15 do 30 minutach użyj szmatki do wchłonięcia oleju, który jeszcze nie wniknął w drewno. Ten krok jest bardzo ważny! Jeśli pozwolisz olejowi wyschnąć, utworzą się lepkie plamy. Trudno je później usunąć.
 • Pozostaw olej do wyschnięcia na 12 do 24 godzin przed przejściem do następnego kroku.
 • W przypadku szczególnie twardego drewna, takiego jak dąb lub orzech, może być konieczne rozcieńczenie oleju lnianego. W przeciwnym razie olej nie wniknie wystarczająco głęboko w twarde drewno.

Drewno olejne: nałóż górną warstwę (warstwy)

Po wyschnięciu podkładu można poczuć, że powierzchnia znów stała się trochę szorstka. Dzieje się tak, ponieważ, podobnie jak w przypadku moczenia, utworzyły się inne końce włókien. Jeśli chcesz, możesz je ostrożnie usunąć poprzez szlifowanie pośrednie papierem ściernym o gradacji 240.

Następnie nakładamy nową warstwę oleju. Tym razem jednak, cieńszy niż podczas gruntowania , powierzchnię ponownie dokładnie przecieramy szmatką i pozostawiamy drewno do wyschnięcia na 12 do 24 godzin.

Po pierwszej wierzchniej warstwie drewno powinno być teraz bardzo gładkie. W obszarach, które nie są często używane, często wystarcza wierzchnia warstwa. Na mocno zużyte powierzchnie należy nałożyć drugą warstwę wierzchnią. Możesz wcześniej wykonać kolejne lekkie szlifowanie międzyoperacyjne, ponownie papierem ściernym 240. Druga warstwa wierzchnia jest wykonana dokładnie tak, jak pierwsza.

Olej lniany. Po co czyścić drewno olejem lnianym?

Olej lniany ma właściwość, którą ma niewiele innych olejów: twardnieje w powietrzu. Podczas olejowania olej wnika do drewna i tam twardnieje. Tworzy to głęboką, odporną warstwę. Naturalny olej lniany wysycha bardzo długo. Dlatego olej gotuje się do pielęgnacji drewna. Gotowany olej lniany twardnieje znacznie szybciej.

W sklepach można go znaleźć jako „gotowany olej lniany”. Często dodawane są inne dodatki w celu dalszego przyspieszenia procesu suszenia. Wówczas olej jest zwykle nazywany „pokostem lnianym”. Większość olejów do drewna dostępnych na rynku bazuje na oleju lnianym. Często dodaje się wtedy inne woski, oleje lub inne składniki, które nadają olejowi specjalne właściwości.