Usuń superglue z płytek szkliwionych i nieszkliwionych

Kamień naturalny

Nie ma ogólnej odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób można usunąć superglue z płytek. Istnieje co najmniej osiem różnych typów kafelków i innych podkategorii, które mają wpływ na proces. Metody i środki muszą być w niektórych przypadkach delikatne, a w innych mogą być agresywne.

Szkliwione i nieszkliwione to pierwsza duża różnica

Jak duży jest wybór typów płytek, ich właściwości i czułość są równie zróżnicowane. Ogólnie, jak sugeruje nazwa, wszystkie płytki szkliwione i ceramiczne można czyścić z superglue przy użyciu tych samych metod i środków, co szkło .

Wszystkie rodzaje szkliwionych płytek są również podzielone na klasy ścieralności. Określają one, które środki czyszczące tolerują powierzchnie oraz jak „twarde” metody mechaniczne mogą i powinny działać.

Sposób usuwania i postępowania w przypadku innych typów płytek nieszkliwionych różni się od siebie. Główne kategorie płytek to:

  • Gres porcelanowy
  • Kamień naturalny
  • Gliniany
  • Kamionka
  • Terakota (glina)
  • Cement (np. Beton z odsłoniętym kruszywem)

Gres porcelanowy, kamionkowy i gliniany

Trzy popularne typy płytek różnią się porowatością. Gres porcelanowy jest bardzo gęsty i o wąskich porach, gliniany najbardziej gruboporowaty Odpowiednio, superklej, który w nią uderza, może znaleźć lepsze lub gorsze trzymanie i wniknąć tylko płytko lub głębiej. Najlepszym środkiem z wyboru powinien być aceton, który jest dozowany zgodnie z rodzajem płytki. Szybko ulatniający się aceton można „wylać” w dużych ilościach na ceramikę w celu upłynnienia przenikniętego superkleju. Istnieje jednak ryzyko zaplamienia i lekkiego odbarwienia.

Terakota lub glina

Terakota składa się z wypalanej i nieszkliwionej gliny. Wszystkie chemiczne i organiczne środki czyszczące powinny być tutaj trzymane z daleka. Zalecaną metodą jest lekkie szlifowanie szorstką stroną zmywarki do naczyń. Pomaga również namoczenie superglue.

Beton i cement

Płytki wykonane z tego materiału, w tym beton z odsłoniętym kruszywem pokryty kamyczkami, można czyścić gorącą wodą pod ciśnieniem. Jeśli superglue jest odporny, dodatkową skuteczną metodą jest posypanie odrobiną proszku do pieczenia lub sody oczyszczonej, lub acetonu.

Kamień naturalny

Kamień naturalny

Bazalt, gnejs, granit, marmur i piaskowiec są bardzo różne. Jeśli chodzi o płytki w ogóle, nie można sformułować ogólnego stwierdzenia o tym, jak najlepiej usunąć superglue. W każdym razie wybraną metodę i środek zaradczy należy przetestować w mniej widocznym miejscu.

PORADY I WSKAZÓWKI

Grube nieszkliwione płytki, takie jak ceramika i odsłonięty beton z kruszywa, można usunąć z superglue za pomocą szczotki i szorowarki, zwykle bez użycia innych narzędzi.