Usuwanie plam z wosku z różnych powierzchni

Usuwanie plam z wosku.

Usuń plamy z wosku: tak to się robi

  • Wosk można łatwo usunąć z odzieży, którą można prać, za pomocą typowych domowych środków. Aby to zrobić, możesz potraktować plamę woskową ciepłem lub zimnem.
  • Na gładkich powierzchniach można pracować gorącą wodą. Do delikatnych materiałów, takich jak kamień naturalny lub surowe drewno, można użyć natrysku na zimno.
  • W celu usunięcia resztek wosku z świeczników, zaleca się napełnienie ich gorącą wodą. Inną opcją jest włożenie ich do zamrażarki na około godzinę.

Świece to nieodzowny element przytulnego, romantycznego wieczoru. Według statystyk w 2021 r. Każdy obywatel zużył około 1,45 kg świec. Migotliwy płomień świecy działa uspokajająco i tworzy przyjemną atmosferę. Jednak często zdarza się, że plamy wosku osiadają na ubraniu, obrusie czy dywanie. Ale jak mogę usunąć plamy z wosku? Jak usunąć wosk ze spodni lub z tkanin, których nie można prać? Czy są jakieś specjalne domowe sposoby, które ułatwiają usuwanie plam?

W naszym poradniku znajdziesz cenne wskazówki i porady dotyczące usuwania plam woskowych z różnych materiałów. Wyjaśniamy, które domowe środki mogą pomóc i jak z nich korzystać. Pokażemy Ci również, jak usunąć wosk ze szkła.

Usuwanie plam z wosku. Spis treści

  1. Usuń wosk z ubrania
  2. Usuń wosk ze świec z dywanów, kamienia lub drewna
  3. Zlikwiduj pozostałości wosku ze świec ze szklanek tealight

Usuwanie plam z wosku. Usuń wosk z ubrania

Wosk to związek organiczny, który jest twardy, gdy jest zimny. Jeśli jednak zostanie podgrzany do około 40 stopni, masa stanie się płynna. Ponieważ wosk jest tłusty i dlatego nie rozpuszcza się w wodzie, zwykle nie wystarczy po prostu włożyć tekstyliów do pralki.

Tak więc, jeśli plama wosku kapie na element ubrania, można użyć pewnych domowych środków, aby ją usunąć. Ważne jest, aby najpierw poczekać, aż wosk stwardnieje. Następnie można zeskrobać gruboziarnisty wosk z powierzchni. Możesz na przykład użyć do tego ostrego noża.

Teraz pokażemy Ci różne sposoby usuwania wosku świec z nadających się do prania tekstyliów, takich jak dżinsy:

Usuwanie plam z wosku. WNIOSEK O ŚRODKI ZARADCZE

Benzyna – Zamocz czystą bawełnianą szmatkę w benzynie. Następnie przetrzyj plamę wosku tą szmatką. Następnie prać normalnie w pralce.
Zamrażarka Zimno sprawia, że ​​wosk świecy jest porowaty. Po prostu włóż ubranie do zamrażarki na około godzinę. Następnie możesz łatwo usunąć ręcznie pozostałości wosku. Jednak może wtedy zajść potrzeba usunięcia pozostałych plam tłuszczu za pomocą benzenu lub gorącej wody.
Żelazko i bibuła – Wosk można zwalczać nie tylko zimnem, ale także ciepłem. Aby to zrobić, umieść arkusz bibuły na plamie wosku. Teraz możesz wyprasować plamę przy małym ogniu. Ponieważ ponownie upłynnia się i jest wchłaniany przez bibułę. Podobnie jak w przypadku metody na zimno, zwykle konieczny jest cykl prania w gorącej wodzie, aby usunąć pozostały tłuszcz.
Możesz oczywiście użyć tych metod, aby usunąć wosk z obrusu. Ponieważ zwykle można je prać, pozostałości tłuszczu po odplamianiu można pozbyć się, umieszczając obrus w pralce.

Ale wosk można również usunąć z tkaniny bez żelazka. Wrażliwe tkaniny można również czyścić suszarką do włosów. Aby to zrobić, przyłóż bibułkę na plamę i wysusz ją. Wosk upłynnia się i jest wchłaniany przez bibułę.

Usuwanie plam z wosku. Usuń wosk ze świec z dywanów, kamienia lub drewna

Z drugiej strony jest to trochę trudniejsze, gdy tkaniny nie nadają się do prania lub mają delikatną strukturę. Jeśli to dywan, możesz wypróbować metodę opisaną powyżej z żelazkiem i bibułą. Ponieważ w zależności od rozmiaru nie można włożyć dywanu do zamrażarki, kostki lodu pomogą również schłodzić plamę wosku. Następnie możesz poluzować wosk nożem.

Gładkie powierzchnie, takie jak szkło lub impregnowane drewno, można czyścić gąbką i wodą. Ważne jest, aby woda była bardzo gorąca, aby plama wosku mogła się upłynnić. Umieść szmatkę z gąbki na plamie wosku i zalej ją gorącą wodą. Płynny wosk jest następnie wchłaniany przez gąbkę. Jeśli są resztki, możesz je przetworzyć oliwą z oliwek.

Usuwanie plam z wosku. Usuń wosk z samochodu

Wosk samochodowy uszczelnia powierzchnię. Przed przystąpieniem do czyszczenia samochodu nowym woskiem należy usunąć stary. Działa to najlepiej w przypadku detergentu lub alkoholu.

Jeśli jednak chodzi o surowe drewno lub kamień naturalny, usuwanie plam wygląda o wiele bardziej problematycznie. Usunięcie wosku z kamienia jest bardzo trudne. Tutaj możesz wypróbować zimny spray. Spryskaj to plamę i pozwól mu działać przez krótki czas. Następnie spróbuj ostrożnie zdjąć wosk z powierzchni.

Wskazówka: zawsze wskazane jest skonsultowanie się ze specjalistą w przypadku materiałów wrażliwych.

Usuń pozostałości wosku ze świec ze szklanek

Usuwanie plam z wosku
Świeca w szklance

Świece lub podgrzewacze często umieszcza się w odpowiednich szklankach, aby wosk nie plamił stołu lub szafki. Jednak pozostałości przyklejają się później do szkła. Ale jak wyjąć wosk ze świecy ze słoika?

Jest na to prosta sztuczka. Możesz usunąć wosk ze szkła, wlewając gorącą wodę do szklanki lub świecznika. Upewnij się jednak, że szkło może wytrzymać wysokie temperatury. Wosk staje się wówczas płynny i migruje na powierzchnię wody. Po około 15 minutach ponownie stwardnieje i można go wyjąć z wody palcami. Usuń pozostałości gąbką lub pędzelkiem.

Inną opcją jest włożenie świecznika lub szklanki do podgrzewaczy do zamrażarki. Ta metoda jest szczególnie odpowiednia dla małych okularów. Po około godzinie możesz wyjąć słoik z zamrażarki. Teraz po prostu zeskrob zamrożone plamy wosku ze szkła nożem lub innym odpowiednim przedmiotem. Ostatnie pozostałości można wytrzeć bawełnianą szmatką.