Pranie chemiczne z perchloroetylenem: tak to działa!

Pranie chemiczne z perchloroetylenem. Tak zwane czyszczenie na sucho jest zarezerwowane dla profesjonalnych usługodawców, ponieważ w najgorszym przypadku może to spowodować uszczerbek na zdrowiu. Wymagany środek nazywa się perchloroetylenem, innym słowem jest tetrachloroetylen. To niepalny, przezroczysty roztwór, który pachnie trochę jak chloroform. Ciężkie opary gromadzą się przy ziemi i są toksyczne. Dzięki perchloroetylenowi włókna nie pęcznieją, dzięki czemu są chronione w sposób zrównoważony.

Perchloroetylen jest szkodliwy dla środowiska i zdrowia

Podczas czyszczenia perchloroetylenem ubrania pozostają w formie

Największą zaletą czyszczenia na sucho jest to, że odzież i tekstylia pozostają w dobrym stanie. Włókna nie muszą za każdym razem pęcznieć i kurczyć się, pozostają takie, jakie są. Roztwór myje się wokół materiału, nie wnikając w niego.

Dzięki temu kolor tekstyliów jest lepiej zachowany i nie jest wyprany. Pranie chemiczne za pomocą perchloroetylenu jest szczególnie odpowiednie dla tkanin wysokiej jakości, które mają na metce oznaczenie »P«.

Perchloroetylen a zdrowie człowieka

Niestety stosowanie perchloroetylenu niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwa, których nie można zaprzeczyć. W końcu mamy do czynienia z niebezpiecznym czynnikiem rakotwórczym, który może również uszkadzać nerki i wątrobę. Wady rozwojowe w zarodkach są również możliwe, jeśli wejdą w kontakt z tetrachloroetylenem.

Z tego powodu pralnie chemiczne mają specjalne urządzenia zabezpieczające, dzięki którym pracownicy są oszczędzeni toksycznym środkiem. W końcu kto chciałby płacić życiem za stertę czystego prania?

Oczywiście toksyna nie pozostaje w obrobionych tkankach, my o to dbamy. Czyszczenie perchloroetylenem nie zagraża Twojemu zdrowiu, a jedynie lśniąco czyste, idealnie wyprofilowane tekstylia.

Pranie chemiczne z perchloroetylenem. Plusy i minusy czyszczenia perchloroetylenem

zaletywady
Włókna nie pęczniejąToksyczna substancja
Pranie pozostaje w formieSzkodliwy dla środowiska
Brak pozostałości chemicznychMożliwe zagrożenie dla zdrowia
W najlepszym wypadku. Tekstylia są niezbędneDroższe niż czyszczenie na mokro
Kolory są zachowane 

Pranie chemiczne z perchloroetylenem. Inne sposoby czyszczenia na sucho

Czyszczenie na sucho nie opiera się na samym perchloroetylenie, istnieją również inne substancje, które wspomagają proces czyszczenia. Należą do nich węglowodór, fluorochlorowęglowodór i dekametylocyklopentasiloksan.

W latach 90. dodano chemiczne czyszczenie na mokro, które zużywa mniej chemikaliów. Powstające ścieki mogą nawet trafić bezpośrednio do kanalizacji, co byłoby nie do pomyślenia przy czyszczeniu na sucho. Niestety jednak nie wszystkie elementy odzieży wytrzymują czyszczenie na mokro.

Powinieneś wyczyścić te tkaniny perchloroetylenem

  • Tekstylia z aplikacjami takimi jak perły czy cekiny
  • Suknie wieczorowe i eleganckie garnitury
  • Odzież ślubna dla mężczyzn i kobiet
  • Tekstylia z uporczywymi tłustymi plamami
  • Wszystkie tekstylia z literą P na etykiecie
Pranie chemiczne z perchloroetylenem

PORADY & TRIKI

Lepiej nigdy nie próbuj prać na mokro tkanin oznaczonych symbolem »P«. Ponieważ włókna prawdopodobnie nie tolerują pęcznienia, nawet pranie ręczne na zimno jest bezużyteczne, materiał tekstylny najprawdopodobniej straci swój kształt.