Usuwaj zaschnięte plamy z czerwonego wina z coraz większą intensywnością

Usuwaj zaschnięte plamy z czerwonego wina, dzięki temu artykułowi dowiesz się jak to zrobić. Gdy plamy z czerwonego wina wyschną, ich usunięcie nie jest tak łatwe, jak w przypadku świeżych plam. Istnieje jednak szeroki wybór metod i środków, które pozwalają na uwolnienie od zaschniętych zabrudzeń zarówno zmywalnych, jak i mocno utrwalonych nośników plam. Wrażliwość powierzchni jest zwykle decydująca.

Plamy z suchego czerwonego wina są znacznie trudniejsze do usunięcia niż świeże

Usuwaj zaschnięte plamy z czerwonego wina. Najpierw wypróbuj „świeże” metody

W zasadzie każda metoda, która jest zalecana i stosowana do czyszczenia świeżych plam z czerwonego wina, jest warta wypróbowania, nawet w przypadku zaschniętych plam. Efekt soli lub jeszcze lepiej kredy bielącej można wprawić w ruch poprzez zwilżenie istniejących plam.

We wszystkich przypadkach delikatniejsze dla materiału jest odroczenie użycia środków wybielających poprzez zwilżenie ich. W szczególności kreda i białe wino mogą zapewnić dobre wyniki czyszczenia bez nadmiernego obciążania materiału. Mleko, mydło żółciowe i sok z cytryny pomagają namoczonym tekstyliom, takim jak odzież, obrusy i poszewki na poduszki, aby ostatecznie i całkowicie pozbyć się zaschniętych plam z czerwonego wina podczas kolejnego prania w pralce. Rozprowadzanie wody mineralnej na poziomych nośnikach brudu, takich jak kanapy lub dywany, może osiągnąć zdumiewający sukces nawet w przypadku zaschniętych plam z czerwonego wina.

Usuwaj zaschnięte plamy z czerwonego wina. Alkohol, benzyna i wybielacz

Jeśli na ścianie są plamy z czerwonego wina, jest to zazwyczaj zaschnięty brud. Rzadko lub nie można tu zastosować metod stosowanych do plam ze świeżych czerwonych win. W takich przypadkach wybielacz jest prawie zawsze wymagany do usunięcia plam.

W przypadku starych plam z czerwonego wina na jedwabiu i wełnie, pomocne może być wycieranie i wcieranie alkoholu lub benzyny lakowej z zewnątrz. Jest to również możliwe w przypadku włókien wiskozowych, przy czym należy zwrócić uwagę na trwałość koloru wszystkich trzech materiałów, ponieważ środki rozpuszczają wiele barwników.

Usuwaj zaschnięte plamy z czerwonego wina

Detergenty i środki czyszczące rozpuszczające enzymy

Prawie wszystkie nowoczesne detergenty, od proszku do prania ubrań, przez płyn do mycia naczyń i tabletki do zmywarek, po płyny do mycia szyb, zawierają składniki rozkładające enzymy. Rozszczepienie enzymatyczne jest prowadzone bez bariery do zabrudzonych włókien przez środki powierzchniowo czynne. Daje to prawie wszystkim środkom czyszczącym i piorącym możliwość działania czyszczącego, nawet w przypadku zaschniętych plam z czerwonego wina.

PORADY & TRIKI

Wypróbuj również piankę do golenia, zanim zaczniesz pracować z twardszymi lub kwaśnymi substancjami. Lekkie zwilżenie i kilkakrotne powtórzenie może sprawić, że wszelkie dalsze próby usunięcia będą zbędne.