Kleje cyjanoakrylowe

Co to jest cyjanoakrylan?

Najprościej jest napisać, że cyjanoakrylan to klej super glue, czyli szybkowiążący, przezroczysty super klej. Po zaschnięciu staje się żywicą polimerową. Na rynku możesz zakupić nie tylko klej o nazwie super glue, ale także inne kleje z rodziny cayjanoakryli. Można je stosować w gospodarstwie domowym, klejąc ze sobą różne popękane, połamane plastikowe elementy. Jednak klej cyjanoakrylowy stosuje się także w przemyśle i co zapewne Cię zadziwi, w medycynie. Poniżej znajdziesz zestaw pytań i odpopwiedzi, które mamy nadzieję pomogą Ci lepiej poznać kleje cyjanoakrylowe.

Kleje cyjanoakrylowe. Jakie są rodzaje cyjanoakrylanów?

  • 2-cyjanoakrylan metylu,
  • 2-cyjanoakrylan etylu, to ten właśnie rodzaj jest zwany klejem superglue,
  • cyjanoakrylan n-butylu
  • cyjanoakrylan 2-oktylu, stosowane w medycynie.

Kleje cyjanoakrylowe. Jak utwardza ​​się cyjanoakrylan?

Wilgotność to słowo klucz w opisie procesu utwardzania klejów cyjanoakrylowych. Inne kleje utwardzają się poprzez wpływ ciepła. Klej super glue, jak i inne kleje cyjanoakrylowe potrzebuje nawet niewielkiej ilości wilgoci, aby się utwardzić.

Krótka historia kleju super glue

Jak już pisaliśmy powyżej cyjanoakryl to także znany na całym świecie klej o nazwie Super Glue. Jego cechą rozpoznawalną jest szybkie wiązanie, zasychanie po tym, jak zostanie wyciśnięty z małej tubki. Nazwa Super Glue jest zastrzeżona, a prawa do jej używania ma firma Lictite, która posiada zakupiony od firmy Eastman Kodak prawa do dystrybucji.

Klej

Jaka jest data ważności kleju Super Glue?

Jest to okres 12 miesięcym jeśli klej pozostaje zamknięty w tubce. Jeśli otworzysz tubkę, to jest to cztery do ośmiu tygodni.

Czy można wydłużyć okres ważności kleju typu Super Glue?

Jeśli będziesz przechowywał klej cyjanoakrylowy, którego jeszcze nie otworzyłeś, w lodówce to wówczas możesz okres przydatności kleju nieco wydłużyć. Inaczej ma się rzecz z klejem, który otworzyłeś, lepiej go nie chować do lodówki, a przetrzymywać w temperaturze pokojowej. Dlaczego nie powinieneś trzymać kleju po otwarciu w lodówce? Wszystko przez wilgoć, która się w niej znajduje, klej pod jej wpływem twardnieje, więc może się okazać, że wyjmiesz z lodówki klej, który będzie się nadawał tylko do wyrzucenia.

TH!NK

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób możesz usunąć klej Super Glue ze szkła, to wiedz, że możesz do tego użyć jednego z rozpuszczalników, np. aceton. Więcej o tym tutaj.

Sprawdź również inne nasze artykuły: