Klej cyjanoakrylowy

Klej cyjanoakrylowy przykleja się niemalże do każdej powierzchni. Dlaczego tak się dzieje? Tutaj kluczowym czynnikiem jest wilgoć, dla której trudno znaleźć miejsce, gdzie by nie występowała. Co ciekawe, nawet powierzchnie odpychające wodę są podatne na działanie kleju cyjanoakrylowego.

Klej cyjanoakrylowy. Jak powinienem przygotować powierzchnię pod działanie kleju typu Super Glue?

Przede wszystkim sprawdź, czy powierzchnia jest czysta i sucha. Jeśli znajduje się na niej kurz, olej, czy też innego rodzaju zabrudzenie to koniecznie je usuń. W przypadku, gdy masz do czynienia z trudnymi do usunięcia plamami, użyj odpowiedniego rozpuszczalnika.

Czy klej cyjanoakrylowy nadaje się do powierzchni porowatych, np. do skóry lub papieru?

Na powierzchniach porowatych powinieneś użyć kleju żelowego, takie także występują wśród klei cyjanoakrylowych. Żel lepiej wypełnia pory i wszelkiego rozmiaru szczeliny.

Czy klej Super Glue nadaje się do powierzchni elastycznych?

Jak najbardziej! Istnieją kleje, które mają dodatek w postaci gumy, czy też kauczuku.

Czy cyjanoakrylan może wywołać reakcję egzotermiczną?

Tak. Do zwiększenia ciepła może dojść, gdy połączysz klej cyjanoakrylowy z wełną, bawełną i skórą. Jeśli nakładasz klej cyjanoakrylowy na daną powierzchnię, to nie używaj rękawiczek bawełnianych, możesz się przy tym mocno poparzyć. W momencie, gdy nałożysz klej typu Super Glue na dłoń, to także może odczuć zwiększenie temperatury.

Czy mogę szybko i bezboleśnie oddzielić palce, które skleił klej cyjanoakrylowy?

Możesz spróbować włożyć długopis, lub ołówek między palce, ważne, abyś zrobił to pod kątem. Klej cyjanoakrylowy jest bardzo mocny, gdy podnosimy rzecz nim sklejoną pionowo, ale pod kątem łatwo pęka. Co do chemikaliów, które mogą rozpuścić cyjanoakrylan to najlepiej użyć acetonu.

Klej cyjanoakrylowy
Istnieją także kleje na bazie żywicy, są bardzo mocne.

Jak usunąć klej z danej powierzchni?

Najłatwiej klej rozpuszcza się pod wpływem acetonu, lub specjalnego rozpuszczalnika, który został stworzony specjalnie do tego, aby rozpuszczać kleje cyjanoakrylowe, możesz użyć płynu AKLEA. Uważaj na plastik, rozpuszczalniki mogą go uszkodzić, odbarwić. Warto też spróbować długiego namaczania w wodzie z mydłem. Ta metoda wymaga Twojej cierpliwości, ale często jest skuteczna i bezpieczna dla takich powierzchni, jak plastik.

TH!NK

Zanim użyjesz jakiegokolwiek płynu do rozpuszczania kleju, przeprowadź próbę na małej powierzchni. Może się okazać, że rozpuszczalnik źle zareagował z powierzchnią, na której znajduje się klej.

Sprawdź także inne nasze artykuły: