Pędzle do malowania obrazów

Pędzle do malowania obrazów. Podobno pierwsze pędzle pojawiły się w czasach paleolitu, tj. 2,5 miliona lat temu. Tak, od tak dawna ludzie dzięki nim wyrażają swoje uczucia, manifestują sprzeciw, poprawiają sobie nastrój. Starożytny Egipt to czasy, kiedy pędzle wykonywane były z liści palmowych, ale z tamtych czasów znaleziono również pędzel, którego włosie było wykonane z sierści nieznanego bliżej zwierzęcia.

Pędzle do malowania obrazów. Anatomia pędzla

  • uchwyt/rękojeść
  • włosie
  • okucie
  • brzuch

Pędzle do malowania obrazów. Uchwyt/rękojeść

Rękojeść, to dzięki niej malarz ma możliwość kontroli ruchu. Do wykonania rękojeści stosuje się plastik, drewno, metal. Czasami uchwyt jest pomalowany, a innym razem, wypolerowany. Zwróć koniecznie uwagę na długość uchwytu, to od niej w dużej mierze zależy to, jak pędzel będzie się zachowywał w Twojej dłoni.

Jeśli Twój pędzel ma drewnianą rączkę, to konieczne sprawdź, czy to drewno jest wypolerowane, lub w jakiś sposób zabezpieczone. Kontakt drewnianej rączki z farbami może doprowadzić do jej pęcznienia, pękania lub zniekształcenia. W przypadku pędzli z plastikowym uchwytem nie będziesz miał tego problemu.

Pędzle do malowania obrazów. Włosie

Dzięki włosiu farba jest przenoszona na płótno i rozprowadzana po nim. W przypadku włosia podobnie, jak w przypadku uchwytu pędzla, także ważna jest jego długość. Możesz zakupić pędzle z włosiem naturalnym lub syntetycznym. Naturalne włosie pochodzi z takich zwierząt, jak koń, wół, wielbłąd. Włosie syntetyczne to mieszanka poliestru i nylonu.

Pędzle do malowania obrazów. Okucie pędzla

Okucie pędzla to wykonana z metalu opaska, która łączy włosie z uchwytem. Możemy śmiało stwierdzić, że to najważniejsza część pędzla, gdyż bez niej nie byłoby możliwe połączenie włosia i uchwytu.

Pędzle do malowania obrazów. Brzuch

Ta część włosia pobiera z pojemniczka największą ilość farby. Warto, abyś przeprowadził test pędzla, zanim go zakupisz, podczas którego zwróć uwagę na sprężystość brzucha, a także na to był płaski.

Przyjrzyjmy się teraz różnym rodzajom pędzli

Profesjonaliści malowania obrazów wiedzą, że rozmiar, kształt pędzla mają znaczenie dla ostatecznego wyglądu ich dzieła. Wszystko zależy od zastosowania i rodzaju farby. Jeśli dopiero co zacząłeś przygodę z malowaniem obrazów to warto, abyś wiedział co nieco na temat rodzai pędzli.

Zaokrąglone włosie pędzla

Tego rodzaju pędzle należą do najstarszych pędzli, jakich się używa w malarstwie. Jego zaokrąglony kształt włosia pozwala malować z dużą precyzją drobne szczegóły.

Sprężystość włosia ma znaczenie dla jego powrotu do pozycji, która pozwala kolejny raz wykonać precyzyjny ruch. Pamiętaj, że za każdym razem, gdy zanurzysz pędzel w słoiczku z farbą, to go obciążasz. Słabej jakości pędzel ma trudność do powrotu do pozycji pionowej. Pędzle z zaokrąglonym włosiem mają w tym niezwykłą łatwość.

Płaskie włosie pędzla

Płaskie włosie pędzla nie jest zbyt gęste, tworzy szerokie linie w momencie jego obrócenia. Taki pędzelek możesz także nazywać kwadratowym, a to za sprawą spłaszczonego włosia, które przypomina kwadrat. Na pędzelku z długim włosiem pomieścisz większą ilość farby. Przy stosowaniu akwareli na pędzelku, który ma włosie syntetyczne, zmieścisz mniej koloru. Warto zakupić pędzelek, który ma włosie mieszane, naturalne z syntetycznym.

Pędzle do malowania obrazów
Malowanie obrazów to takie miłe dla oka

TH!NK

Pędzle powinieneś dobierać pod farby. Jeśli dobierzesz do drogich farb nieodpowiedni pędzel, to możesz zauważyć, że ten, źle rozprowadza farbę. Pieniądze wyrzucone w błoto.

Sprawdź także inne nasze artykuły: