Pędzle do malowania obrazów. Podobno pierwsze pędzle pojawiły się w czasach paleolitu, tj. 2,5 miliona lat temu. Tak, od tak dawna ludzie dzięki nim wyrażają swoje uczucia, manifestują sprzeciw, poprawiają sobie nastrój. Starożytny Egipt to czasy, kiedy pędzle wykonywane były z liści palmowych, ale z tamtych czasów znaleziono również pędzel, którego włosie było wykonane z sierści nieznanego bliżej zwierzęcia.
Pędzle do malowania obrazów. Anatomia pędzla
- uchwyt/rękojeść
- włosie
- okucie
- brzuch
Pędzle do malowania obrazów. Uchwyt/rękojeść
Rękojeść, to dzięki niej malarz ma możliwość kontroli ruchu. Do wykonania rękojeści stosuje się plastik, drewno, metal. Czasami uchwyt jest pomalowany, a innym razem, wypolerowany. Zwróć koniecznie uwagę na długość uchwytu, to od niej w dużej mierze zależy to, jak pędzel będzie się zachowywał w Twojej dłoni.
Jeśli Twój pędzel ma drewnianą rączkę, to konieczne sprawdź, czy to drewno jest wypolerowane, lub w jakiś sposób zabezpieczone. Kontakt drewnianej rączki z farbami może doprowadzić do jej pęcznienia, pękania lub zniekształcenia. W przypadku pędzli z plastikowym uchwytem nie będziesz miał tego problemu.
Pędzle do malowania obrazów. Włosie
Dzięki włosiu farba jest przenoszona na płótno i rozprowadzana po nim. W przypadku włosia podobnie, jak w przypadku uchwytu pędzla, także ważna jest jego długość. Możesz zakupić pędzle z włosiem naturalnym lub syntetycznym. Naturalne włosie pochodzi z takich zwierząt, jak koń, wół, wielbłąd. Włosie syntetyczne to mieszanka poliestru i nylonu.
Pędzle do malowania obrazów. Okucie pędzla
Okucie pędzla to wykonana z metalu opaska, która łączy włosie z uchwytem. Możemy śmiało stwierdzić, że to najważniejsza część pędzla, gdyż bez niej nie byłoby możliwe połączenie włosia i uchwytu.
Pędzle do malowania obrazów. Brzuch
Ta część włosia pobiera z pojemniczka największą ilość farby. Warto, abyś przeprowadził test pędzla, zanim go zakupisz, podczas którego zwróć uwagę na sprężystość brzucha, a także na to był płaski.
Przyjrzyjmy się teraz różnym rodzajom pędzli
Profesjonaliści malowania obrazów wiedzą, że rozmiar, kształt pędzla mają znaczenie dla ostatecznego wyglądu ich dzieła. Wszystko zależy od zastosowania i rodzaju farby. Jeśli dopiero co zacząłeś przygodę z malowaniem obrazów to warto, abyś wiedział co nieco na temat rodzai pędzli.
Zaokrąglone włosie pędzla
Tego rodzaju pędzle należą do najstarszych pędzli, jakich się używa w malarstwie. Jego zaokrąglony kształt włosia pozwala malować z dużą precyzją drobne szczegóły.
Sprężystość włosia ma znaczenie dla jego powrotu do pozycji, która pozwala kolejny raz wykonać precyzyjny ruch. Pamiętaj, że za każdym razem, gdy zanurzysz pędzel w słoiczku z farbą, to go obciążasz. Słabej jakości pędzel ma trudność do powrotu do pozycji pionowej. Pędzle z zaokrąglonym włosiem mają w tym niezwykłą łatwość.
Płaskie włosie pędzla
Płaskie włosie pędzla nie jest zbyt gęste, tworzy szerokie linie w momencie jego obrócenia. Taki pędzelek możesz także nazywać kwadratowym, a to za sprawą spłaszczonego włosia, które przypomina kwadrat. Na pędzelku z długim włosiem pomieścisz większą ilość farby. Przy stosowaniu akwareli na pędzelku, który ma włosie syntetyczne, zmieścisz mniej koloru. Warto zakupić pędzelek, który ma włosie mieszane, naturalne z syntetycznym.

TH!NK
Pędzle powinieneś dobierać pod farby. Jeśli dobierzesz do drogich farb nieodpowiedni pędzel, to możesz zauważyć, że ten, źle rozprowadza farbę. Pieniądze wyrzucone w błoto.
Sprawdź także inne nasze artykuły:
- Malowanie szarego drewna.
- Zdrowie psychiczne a murale
- Fototapety, murale, obrazy
- Przegląd sztuki ściennej – mural
- Malowanie drewna w niskich temperaturach