Jak wieszać obrazy na ścianie?

Jak wieszać obrazy na ścianie? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie, w tym artykule. Proporcje, przestrzeń, kolor, malowanie, jeśli nauczysz się tym wszystkim operować, to ściana Twojego salonu będzie Cię zachwycać bez końca.

To jak wieszamy obrazy na ścianie, jest nie mniej ważne, niż to co na niej wieszamy. Sposób powieszenia obrazu może być kluczowy i może nawet przyćmić sławę samego obrazu. Oprawa obrazu albo dopełni dzieła, albo wartość obrazu zminimalizuje. Tak jest z większością rzeczy, które wywieszamy, czy też wystawiamy na różnych pułkach. Oko człowieka łatwo nabrać, jeśli zna się odpowiednie chwyty marketingowe.

Jak wieszać obrazy na ścianie? Przestrzeń

Jak z niej korzystać, aby Twój obraz ukazał całe piękno i wzbudził niezmącony fałszem zachwyt? W tej kwestii warto rzucić okiem na dzieła wywieszone w muzeach, gdzie gra przestrzenią przyczynia się do wzrostu zainteresowania danym dziełem. Pamiętaj o praktyczności. Małe obrazki są topione przez ogromne ściany. Duże obrazy mogą zbyt mocno przyćmić urok całego pomieszczenia, w którym się znajdują.

Otoczka obrazu,to co znajduje się na podłodze, przy oknach ma także znaczenie. Innym ważnym aspektem jest światło, które ma wpływ na to, czy obraz ma odgrywać w pomieszczeniu znaczącą rolę, czy też ma być jedynie subtelnym dodatkiem.

Wszystko, co w życiu robisz, a co jest nietypowe, wybiegające poza ramy monotonii, czy też schematu rób odważnie. Powieś obraz w miejscu, w którym nikt się go nie spodziewa.

Jak wieszać obrazy na ścianie? Na jakiej wysokości powinien wisieć obraz?

152 cm, taka wysokość jest dosyć bezpieczna. Oczywiście musisz brać pod uwagę wysokość pomieszczenia, a także Twój wzrost. Jeśli chcesz powiesić obraz nad kominkiem, to w tym przypadku znaczenie ma wielkość samego kominka. Raczej nikt nie wiesza obrazu tuż nad krawędzią kominka. Jeśli akurat krawędź kominka znajduje się na wysokości 152 cm, to oczywiście odradzamy wieszanie na tej wysokości obrazu. Do kwestii wysokości wieszania obrazu raczej podchodź elastycznie, powieś go na takiej wysokości, jaką sam uznasz za najlepszą.

Jeśli na ścianie znajduje się kilka obrazów, to najrozsądniej byłoby powiesić na środku największy z nich.

Jak wieszać obrazy na ścianie?
Obrazy na ścianie w jednym z muzeów

Na co powinieneś uważać?

Unikaj wieszania obrazów wprost na światło słoneczne. Promienie UV mogą trwale uszkodzić obraz. Szczególnie dzieła malowane na papierze są podatne na słońce, ale każde podłoże obrazu ma ze słońcem nie po drodze. Tylko szkło muzealne może chronić obraz przed słońcem, ale jest ono bardzo drogie. Uważaj także na pomieszczenia, w których panuje zbyt duża wilgotność, a także na takie, w których jest zbyt gorąco. Nie wieszaj obrazu zbyt blisko kaloryfera, czy też takich miejsc, jak kuchnia.

TH!NK

Jeśli masz dylemat, jak powiesić kilka obrazów na jednej ścianie? To radzimy, abyś w pierwszym kroku położył wszystkie obrazy na podłodze i na niej zobaczył, jak to może wyglądać.

Przeczytaj także inne nasze artykuły: