Ewolucja kołka rozporowego

Ewolucja kołka rozporowego ma ciekawą drogę. W 1911 roku do Urzędu Patentowego w Anglii wpłynął wniosek o ochronę patentową od niejakiego Johna Josepha Rawlingsa. Wniosek dotyczył kołka rozporowego, którego po raz pierwszy użyto podczas prac remontowych w British Museum. Potrzeba matką wynalazku. Nie inaczej było i tym razem. Dyrekcja British Museum za wszelką cenę chciała przeprowadzić przewody elektryczne w taki sposób, aby te były niewidoczne i aby nie uszkodziły muru. Jak się zapewne domyślasz, w tamtych czasach była to nie lada zagwostka. Jedyną metodą, jaka przychodziła budowlańcom do głowy, było wydłubanie w murze dziury, na co dyrektor muzeum za nic nie chciał przystać.

Ewolucja kołka rozporowego
Dzisiejszy kołek rozporowy

Przy pracach remontowych British Museum brała udział mała firma elektrotechniczna. Jej właścicielem był John Joseph Rawlings. Prowadził ją wraz z bratem. Pierwszy kołek rozporowy został stworzony właśnie przez Johna i nieco się różnił od kołków, które możesz zakupić dziś. Był zrobiony z paska, który został uformowany w prasie, co miało na celu stworzenia czterech gwintowanych odcisków. Następnie każda z sekcji została złożona i umieszczona przy pomocy śruby w wywierconym otworze. Na końcu uderzano w śrubę młotkiem, co przyczyniało się do rozszerzenia każdej z sekcji.

Przełom w produkcji kołków rozporowych

Wyobraź sobie, że pierwsze kołki były dosyć sztywne. Dlatego zaczął się proces modyfikacji kołków rozporowych. Prawdziwą rewolucją były kołki wykonane z włókna. Elastyczność włókna była na bardzo wysokim poziomie. Jednak nie tylko elastyczność sprawiała, że kołki z włókna stały się bardzo popularne. Wytrzymałość włókna także odegrała tu znaczącą rolę.

Sukces kołka rozporowego

Sukces kołka rozporowego sprawił, że firma Johna Josha Rawlingsa nabrała wiatru w żagle. W 1919 roku firma wprowadziła na rynek pierwszą wiertarkę udarową, pierwszą na świecie mechaniczną kotwę, a także pierwsze mocowanie odporne na wstrząsy.

Jednak to sukces kołka rozporowego stał się rewolucyjnym wynalazkiem, który na zawsze odmienił oblicze branży remontowo-budowlanej.

TH!NK

Kołki rozporowe mają różną nośność. Powinieneś to brać pod uwagę podczas prac remontowych. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Sprawdź koniecznie także inne nasze artykuły: