Historia powstania płyty gipsowo-kartonowej

Historia powstania płyty gipsowo-kartonowej jest bardzo ciekawa. Rynek budowlany jest pełen rewolucyjnych produktów, jednak żaden z nich nie zmienił branży budowlanej tak jak płyta gipsowo-kartonowa. Jej zaletą jest fakt, że nie jest zbyt droga, jest niepalna i możesz ją dosyć szybko zainstalować. Dzięki tej płycie znacznie skracasz czas i koszt prac remontowych. Jeśli ten produkt Cię jakkolwiek zachwycił, to zapewne jesteś ciekaw, jak i gdzie powstał. Oto fakty.

W 1984 roku niejaki August Sackett stworzył pierwszy na świecie prototyp płyty gipsowo-kartonowej. Jednak płyta gipsowo-kartonowa, jaką znasz dzisiaj została wprowadzona na rynek przez firmę United States Gysum Company (USGC).

Pierwsza płyta gipsowo-kartonowa została wprowadzona na rynek w 1916 roku. Początkowo sprzedawano ją ludziom mniej zamożnym, których nie było stać na otynkowanie domu. Innymi klientami były urzędy miasta, które płyta GK miała chronić przed pożarami.

Historia powstania płyty gipsowo-kartonowej. Skąd nazwa: płyta gipsowo-kartonowa?

Płyta jest wykonana ze skruszonego proszku, który może mieć różne odcienie, zazwyczaj jest biały. Znaczącym elementem płyty gipsowo-kartonowej jest skrystalizowana woda. Gips miesza się ze skrobią, zagęszczoną masą papierniczą, co pozwala uzyskać gęstą pastę. Wszystko wkłada się do pieca i podgrzewa w temperaturze 260 °C.

Arkusz tnie się na różne wymiary: szerokość to zazwyczaj: 1200 mm, a długość to:

  • 2000 mm
  • 2400 mm
  • 2600 mm
  • 3000 mm

Historia powstania płyty gipsowo-kartonowej. Jak wyglądał rynek budowlany przed pojawieniem się płyt gipsowo-kartonowych?

Zanim płyty gipsowo-kartonowe zrewolucjonizowały rynek budowlany, ludzie przybijali do ścian drewniane listwy i wykładali je tynkiem.

Historia powstania płyty gipsowo-kartonowej
Płyta GK

Płyta gipsowo-kartonowa dziś

Obecnie płytę gipsowo-kartonową możesz spotkać niemalże w każdym budynku, czy to w szkole, w biurowcu, w urzędzie miasta, czy też w szpitalu. Jej popularności nie da się zmienić, nie ma drugiego takiego produktu na rynku. Można stwierdzić, że ta płyta ma monopol na rynku budowlanym.

Do czego można wykorzystać mieszankę gipsowo-kartonową?

  • do wypełniania wyrobów z tworzyw sztucznych
  • w cemencie portlandzkim
  • jako nawóz do roślin
  • jako gips podczas złamań kończyn

TH!NK

Jednym z problemów, jakie możesz napotkać podczas prac z płytą gipsowo-kartonową jest wyjęcie z niej kołka rozporowego. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Sprawdź także inne nasze artykuły: