Kołki rozporowe do regipsu

Dlaczego użycie właściwego kołka jest tak ważne?

Kołki rozporowe do regipsu oto co powinieneś o nich wiedzieć. Istnieje prawdopodobieństwo, że podejdziesz do półki sklepowej, na której ułożone są różne kołki rozporowe, złapiesz pierwszy lepszy i odejdziesz. W domu może się okazać, że musisz wrócić do sklepu i wymienić kołek. Kotwy inaczej zwane, kołkami rozporowymi służą do zawieszania różnych przedmiotów. Należą do nich ramki do zdjęć, lustra, obrazy czy też różne duże i małe urządzenia. Nie możesz na kołku rozporowym o małej nośności zawiesić przedmiotu o dużej wadze, ale lekki przedmiot na takim kołku już tak.

OK, skupmy się na tym, jaki dokładnie kołek dobrać do danej rzeczy i jak go zainstalować. Jednak zanim to zrobimy, spróbujmy sobie odpowiedzieć na poniższe pytanie.

Kołki rozporowe do regipsu. Czym są kotwy/kołki rozporowe?

Kotwy, ta nazwa dużo mówi nam o kołkach rozporowych. Taki kołek zakotwicza się w płycie kartonowo-gipsowej, czy też w betonowej ścianie, aby móc utrzymać dany przedmiot. Oczywiście możesz wbić w ścianę gwóźdź i także coś na nim powiesić. Jednak gwóźdź może łatwo się ze ściany wyślizgnąć, gdyż pod wpływem obciążenia nie ma czym się zaprzeć. Jeśli chodzi o płytę kartonowo-gipsową to w tym przypadku użycie gwoździa totalnie mija się z sensem. Płyta kartonowo-gipsowa składa się z gipsu i kartonu. Możesz ją łatwo uszkodzić, chociażby uderzając w nią pięścią. Zobaczysz wówczas wgniecenie. Inną problematyczną cechą płyty kartonowo-gipsowej jest fakt, że jest ona cienka. Jej grubość pozwala na powieszenie na niej przy użyciu gwoździa, np. kalendarza. Ale już rzeczy ciężkie wymagają doboru odpowiedniego kołka rozporowego.

Kołki rozporowe do regipsu. Kołek rozporowy w płycie gipsowo-kartonowej

Kotwa sprawia, że płyta jest odizolowana od śruby, haka, na których mamy zamiar coś powiesić. Gdybyś wkręcał śrubę bezpośrednio w płytę gipsowo-kartonową to zapewne, by się kruszyła. Jednak użycie kołka powoduje, że śruba nie dotyka bezpośrednio płyty, a jedynie napręża kołek. Inną zaletą kołków jest ich długość. Możesz wbić kołek bardzo głęboko w płytę, co pomoże w utrzymaniu ciężkich przedmiotów.

Kołki rozporowe do regipsu. Rodzaje kołków do płyt gipsowo-kartonowych

Jak wspomnieliśmy powyżej, rodzaj kołka rozporowego zależy w dużej mierze od przedmiotu, który zamierzasz na nim zawiesić.

Istnieją kotwy metalowe, plastikowe, samowiercące, stalowe do ścian pustych, a także kolankowe.

Kotwy metalowe zazwyczaj są używane do bardzo ciężkich przedmiotów, a to z tego powodu, że są w stanie wytrzymać o wiele większy ciężar, niż kotwy plastikowe.

Oto kotwy do płyt gipsowo-kartonowych i ich zastosowanie:

Kołki rozporowe do regipsu. Plastikowe kołki

Kołki rozporowe do regipsu
Plastikowe kołki rozporowe

Te niesamowite plastikowe przedmioty działają na zasadzie rozszerzania się w ścianie pod naporem śruby. Dla kołka wywiercasz odpowiedni otwór, w którym go umieszczasz. Co ważne, używasz takiego wiertła, które pozwoli na ciasne włożenie kołka. Otwór powinien być nieco mniejszy niż średnica kołka. Fakt, że kołek jest wykonany z plastiku i jest elastyczny, pomaga we wsunięciu go do otworu. Możesz do tego użyć młotka. Śrubę wkręcasz śrubokrętem, zazwyczaj czterogwiazdkowym.

Do czego najlepiej użyć plastikowego kołka rozporowego?

  • lekkie przedmioty (do wagi około 7 kg)
  • ramki do zdjęć

Kołki rozporowe do regipsu. Kotwa samowiercąca

Tego rodzaju kotwy możesz umieścić w płycie gipsowo-kartonowej bez konieczności wywiercania otworu. Jest to możliwe dzięki gwintowaniu na kotwie.

Do czego najlepiej użyć kotwy samowiercącej?

  • karnisze
  • małe ozdobne półki
  • przedmioty o maksymalnym obciążeniu: do 22 kg

Instalacja tej kotwy jest dosyć prosta. Przyłóż ją do ściany, włóż śrubę i zacznij obie razem wkręcać.

Kotwy stalowe

Kotwa stalowa jest znana na rynku także jako śruba Molly. Działanie tej kotwy w płycie gipsowo-kartonowej jest podobne do tego, jak zachowuje się w niej plastikowy kołek rozporowy. Wbijasz kotwę w płytę, w której wcześniej nawierciłeś otwór, a następnie wkręcasz śrubę, pod wpływem której metalowy rękaw kołka się rozszerza.

Do czego najlepiej użyć kotwy stalowej?

  • wieszaki na ręczniki
  • wieszaki na płaszcze
  • maksymalna waga przedmiotów: do 44 kg

Śruba kolankowa

Śruba kolankowa tak samo jak śruba Molly jest wykonana z metalu i jest naprawdę solidną kotwą. To najmocniejsza kotwa, jaką możesz użyć w płytach gipsowo-kartonowych. Możesz jej użyć do przymocowania do ściany ciężkich metalowych regałów. Maksymalne obciążenie przedmiotu to aż 158 kg.

TH!NK

Zanim wyruszysz na zakupy do Castoramy, Obi, czy też Bricomana zapoznaj się z obciążeniami danej kotwy. Najgorsze co zrobisz, to zawiesisz przedmiot, dla którego kotwa okaże się zbyt słaba. Niestety zły dobór kotwy może doprowadzić nawet do nieszczęśliwego wypadku. Jeśli półka, na której znajdują się ciężkie książki, w którymś momencie spadnie, to może poważnie uszkodzić przedmioty, które się pod nią znajdują. O tym, że może spaść na jednego z członków Twojej rodziny, to już chyba nie muszę wspominać.

Sprawdź także inne nasze artykuły: