Im mniej porowate, tym bardziej mrozoodporne płytki

Mrozoodporne płytki

Mrozoodporne płytki. Decydującym czynnikiem, który prowadzi do powstania płytki mrozoodpornej, jest nasiąkliwość powierzchni płytek. Tak zwane gresy porcelanowe są szkliwione i nieszkliwione to właściwy wybór. Indywidualne płytki kamionkowe mogą być odpowiednie, a płytki ceramiczne nigdy nie są mrozoodporne.

Mrozoodporne płytki. Kamionka lub kamionka porcelanowa

W ofertach płytek zawsze podawana jest klasyfikacja płytek. Podczas gdy płytki ceramiczne nadają się tylko do użytku wewnętrznego, płytki kamionkowe zależą od stopnia wchłaniania wody. Musi wynosić mniej niż trzy procent, co ma miejsce w przypadku pojedynczych produktów. Kamionka porcelanowa jest bezpieczna, ponieważ płytki pochłaniają mniej niż 0,5% wody ze względu na wysoką temperaturę wypalania.

Oprócz doboru płytek mrozoodpornych kluczowe znaczenie ma odpowiednie ułożenie. Ponieważ kamionka porcelanowa może ulec uszkodzeniom mechanicznym w wyniku złuszczania się i pękania ze względu na jej niską zdolność wiązania z podłożem, zwykle jastrychem, należy zachować szczególną ostrożność podczas układania.

Na przykład, jeśli chodzi o ogólny efekt ułożenia podłogi wyłożonej kafelkami na tarasie, lepszym wyborem może być zwykła kamionka z późniejszym uszczelnieniem powierzchni niż gres szkliwiony. Niektóre płytki kamionkowe można „uczynić” mrozoodpornymi, biorąc pod uwagę odpowiednio nachylony gradient odprowadzania wody i zmniejszając nasiąkliwość do poniżej trzech procent dzięki profesjonalnemu ponownemu uszczelnieniu.

Mrozoodporne płytki. Sklasyfikowana zdolność pochłaniania wody

Mrozoodporne płytki na tarasie
Mrozoodporne płytki

Wyspecjalizowanego dostawcę gresu porcelanowego można znaleźć w Internecie pod adresem plytki.pl, który oferuje również wiele informacji na temat ochrony przed mrozem i gresu porcelanowego. Oferty specjalne na różne rodzaje mrozoodpornych płytek można znaleźć na stronie fliesendiscount.de. Zasadniczo w każdym sklepie z artykułami żelaznymi znajdują się również płytki mrozoodporne, które są oznaczone symbolem stylizowanego lodowego kwiatu.

Wszystkie produkty z płytek są podzielone na grupy na podstawie ich zdolności pochłaniania wody. Produkty mrozoodporne znajdują się tylko w grupach Ia i Ib, chociaż w wyjątkowych przypadkach IIa z późniejszym uszczelnieniem mogą „przesunąć” w górę grupę klasyfikacyjną.

Ochrona przed mrozem nie kosztuje więcej

Przedziały cenowe dla płytek mrozoodpornych, jak wszystkie warianty niezamarzające, wahają się od 60 do 500 zł za metr kwadratowy. Mrozoodporność nie jest kwestią ceny, ale rodzaju płytki.

PORADY I WSKAZÓWKI

Wszystkie dodatkowe materiały do ​​obróbki, takie jak klej do płytek, fuga i linie uszczelniające muszą być również zaprojektowane na mróz, aby nie uszkodzić mechanicznie płytek mrozoodpornych od zewnątrz lub od dołu.