Jak skrócić szklane drzwi?

Jak skrócić szklane drzwi?

O tym jak skrócić szklane drzwi dowiesz się z poniższego artykułu.

Szkło samo w sobie nie należy do materiałów, które pozwalają na łatwą i szybką obróbkę. Głównym składnikiem jest piasek kwarcowy i dodatki takie, jak węglan wapnia, czy najczęściej dodawany węglan sodu. Niegdyś tylko ta ludzkość znała szkło, która mieszkała blisko wulkanów. Według badań archeologicznych pierwsze szkło pojawiło się 3,5 tysiąca lat temu. Szklane okna pojawiły się w XIV wieku we Francji. Ich produkcja opierała się o technologię wydmuchiwania. Produkowano małe okna, które montowano przede wszystkim w kościołach. Ilość okien na dobę, jaką mógł w ten sposób wyprodukować szklarz, sięgała 15 sztuk. Dlatego okno ze szkła w tamtych czasach to był niebywały luksus.

Dziś szkło jest wszechobecne, występuje nawet na księżycu. Załoga statku Apollo 14 sprowadziła próbkę takiego szkła na ziemię. Szkło jest w samochodach, telefonach, domach, sklepach i wszędzie tam, gdzie chcemy nadać wnętrzu przejrzystości i luksusu. Drapacze chmur to doskonały przykład tego, jak popularne i cenione jest na świecie szkło.

W naszych domach nie tylko okna są ze szkła, ale także drzwi. Mogą to być drzwi wejściowe lub drzwi do prysznica. Raczej częściej niż w domach, czy też mieszkaniach w biurach montuje się szklane drzwi w przejściu do pomieszczenia.

Bywa też tak, że szklane drzwi trzeba skrócić.

Jeśli szklane drzwi już nie pasują, skrócenie nie zadziała

Zazwyczaj potrzeba skrócenia szklanych drzwi pojawia się po przeprowadzeniu renowacji podłogi. Może mieć to miejsce po położeniu nowych płytek podłogowych lub położeniu chodnika, czy też dywanu. Oczywiście bywa też tak, że zakupione przez ciebie nowe drzwi po przywiezieniu do Twojego mieszkania okazują się być zbyt długie. Większość z nas myśli w takiej sytuacji o skróceniu szklanych drzwi. Niestety ten zabieg nie pomaga.

Drzwi szklane muszą być wykonane z następującego bezpiecznego szkła

Głównym powodem, który uniemożliwia skrócenie szklanych drzwi, jest rodzaj szkła, z jakiego zostały one wykonane. Zwykłe szkło, lub – co gorsza – szkło okienne nie nadają się do tego, by je przycinać. Niestety nawet szkło tak zwane bezpieczne również nie może być przycinane. Do rodzajów szkła bezpiecznego zaliczamy:

  • Szkło hartowane (ESG)
  • Szkło laminowane (VSG)

Struktura laminowanego szkła bezpiecznego (VSG)

Laminowane szkło bezpieczne nie może być cięte. Pomiędzy dwiema warstwami szkła laminowanego znajduje się przestrzeń na folię. Aby folia mogła przylgnąć do obu warstw, szkło jest podgrzewane. W momencie naruszenia takiego szkła w jednym miejscu dochodzi do rozprzestrzenienia się pęknięcia. Taką szybę montuje się w samochodach. Mały kamyk potrafi stworzyć taki odprysk, który z czasem rozejdzie się na resztę szyby.

Struktura jednoszybowego szkła bezpiecznego (ESG)

Szkło hartowane bezpieczne także wymaga w procesie produkcji podgrzania. Potem poprzez specjalny proces dochodzi do jego powolnego schładzania. Wnętrze szkła poddawane jest wówczas ściskaniu, zaś na zewnątrz wrażliwość szkła się zmniejsza, co sprawia, że nie tak łatwo je zniszczyć.

Jednak gdybyś próbował takie szkło przeciąć, to rozleciałoby się ono na maleńkie kawałki. Drzwi do kabin prysznicowych są wykonane z takiego szkła. Czasami gdy w jakiś niewyjaśniony sposób drzwi zsuną się z prowadnicy, to w momencie podjęcia próby nałożenia ich na nią dochodzi do ich rozsypania się.

Drzwi szklane to szkło ESG lub VSG

Jak skrócić szklane drzwi?
Drzwi ze szkła

Są dwa rodzaje szkła używanego do produkcji szklanych drzwi. Szkło ESG i szkło VSG. Szkło ESG możesz spotkać w samochodach. Boczne szyby i tylna szyba to zazwyczaj szkło typu ESG. Tego typu szkło jest od dawna montowane jako szklane drzwi w pomieszczeniach mieszkalnych.

Nie można skracać obu rodzajów szkła bezpiecznego

Gdybyś podjął się próby przycinania drzwi ze szkła typu ESG lub VSG to doprowadziłbyś do ich rozsypania się, lub rozbicia na duże tafle szkła. Jeśli szklane drzwi nie pasują, to należy je wymienić. Podłogi raczej nie będziesz wymieniał, bo łatwiej jest wymienić drzwi ze szkła niż przyklejone do podłogi płytki.

TH!NK

Wśród naszych blogowych artykułów znajduje się kilka, tych na temat szklanych drzwi. Możesz na przykład się z nich dowiedzieć, jak zamontować szklane drzwi, które nie mają ramy.

Przeczytaj także inne nasze artykuły: