Klej do płytek. Różnica między elastycznym klejem a klejem do płytek

klej do płytek

Klej do płytek. Najpowszechniej stosowanym standardem dla większości rodzajów płytek jest klej cementowy o twardości hydraulicznej. Ponieważ klej do płytek jest bardzo często nakładany na podłogi betonowe, jastrych i tynk ścienny, istnieje korzystna zależność między materiałami. Natomiast elastyczny klej zawiera dodatkowe dodatki do tworzyw sztucznych.

Klej elastyczny to wzbogacony klej do płytek

Oba rodzaje klejów do płytek to kleje cementowe lub zaprawa do płytek. W podstawie składa się tylko z piasku, wody i cementu. W wielu przypadkach hydrauliczne utwardzenie poprzez odparowanie wody wystarcza do utrzymania większości płytek podłogowych i ściennych na betonie, jastrychu i tynku.

Jeśli pojawią się specjalne wymagania ze względu na warunki konstrukcyjne i specyfikacje, do mieszanki dodaje się dalsze składniki. W przypadku tworzyw sztucznych, które mają wpływ na elastyczność po wyschnięciu, powstaje elastyczny klej. Ponadto siłę przyczepności zaprawy można zwiększyć, dodając odpowiednie składniki.

W następujących warunkach zewnętrznych i lokalizacjach elastyczny klej jest lepszy niż konwencjonalny klej do płytek, tylko jako klej cementowy:

  • Ruchoma i ruchoma powierzchnia, taka jak płyta gipsowo-kartonowa (Fermacell).
  • Wszystkie rodzaje drewna
  • Pływający suchy jastrych
  • Nad ogrzewaniem podłogowym
  • Bardzo gładka powierzchnia jak stare płytki i naturalny kamień
  • Elementy włóknocementowe
  • Każdy materiał podłoża, który ma tendencję do pęcznienia i kurczenia się pod wpływem wahań temperatury
  • Płytki i płyty gliniane

Jeśli chodzi o wybór kleju do płytek, decydujące są właściwości i właściwości zastosowanych materiałów. „Prawdziwy” elastyczny klej jest stosunkowo drogi. Istnieje jednak wiele produktów, które obejmują kleje konwencjonalne i elastyczne.

Klej do płytek
Płytki w łazience przyklejone na klej do płytek

Różnice w przetwarzaniu

Oprócz głównej różnicy między różnymi właściwościami w stanie związanym i wyschniętym, kruszywa mają również wpływ na przetwarzanie. Aplikacja pozostaje taka sama, a konsystencja świeżo zmieszanego kleju nie pokazuje zawartości.

Należy zwrócić uwagę, czy dodatki zawierają przyspieszacze, które skracają proces utwardzania z około jednego dnia do kilku godzin. Może to wystąpić w elastycznym kleju jako „efekt uboczny”. W tym przypadku zmienia się również żywotność, podczas której można używać kleju.

PORADY I WSKAZÓWKI

Kleje do płytek można znaleźć w sklepach, które są bardzo dostosowane do sytuacji w budynku, dodając dopłaty. Nie wszystkie kleje elastyczne działają pod tą nazwą i nie wszystkie „normalne” kleje do płytek z dodatkami z tworzyw sztucznych są wyraźnie oferowane jako kleje elastyczne.