Nie malować drewna impregnowanego ciśnieniowo zbyt wcześnie

Malowanie drewna impregnowanego ciśnieniowo

Aby drewniane konstrukcje zewnętrzne wykonane z mniej trwałych i bardziej miękkich lokalnych drzew iglastych były trwałe, można je głęboko impregnować. Przede wszystkim, aby malować drewno impregnowane ciśnieniowo kocioł musi być wystarczająco stare. Kolejną ważną cechą jest przeznaczenie oleju i farby pod względem wyglądu i ochrony.

Drewno musi wysychać nawet przez dwa lata

Generalnie drewno impregnowane ciśnieniowo można malować. Szczególnie w przypadku metody ciśnieniowej kotłowej nasiąkliwe i miękkie drewno iglaste jest dość mokre. Jeśli pożądana jest wcześniejsza i szybsza warstwa farby, na przykład biała, alternatywą może być sosna wyługowana i olejowana.

  • Przeczytaj również – Czy drewno impregnowane ciśnieniowo muszę malować?
  • Czytaj także – Malowanie drewna woskowanego
  • Czytaj także – Malowanie drewna oliwą z oliwek

Typowe lokalizacje, w których stosuje się drewno impregnowane ciśnieniowo, to szkielet wiaty, konstrukcja nośna zadaszenia tarasu oraz płot myśliwski. Podczas impregnacji drewno jest „kąpane” w głęboko wchłanianym roztworze boru i miedzi. Aby drewno uzyskało resztkową wilgotność nadającą się do malowania, może minąć od jednego do dwóch lat. Wcześniejsze anulowanie zwykle kończy się niepowodzeniem.

Kolory i produkty pielęgnacyjne można stosować pojedynczo lub w połączeniu

Malowanie drewna impregnowanego ciśnieniowo
Malowanie drewna impregnowanego ciśnieniowo

Powłoka z drewna impregnowanego ciśnieniowo może spełniać kilka funkcji:

  • Odśwież i odnów skuteczność przeciwko grzybom, owadom i pleśni
  • Zakryj wygląd zwietrzałych powierzchni
  • Tworzą ochronę przed promieniami UV
  • Uszczelnij pęknięcia, skaleczenia i zranienia

Jako barwniki nadają się szkliwa, oleje do drewna jako produkty pielęgnacyjne. Mogą wywołać dodatkowe efekty ochronne, w szczególności przy wywierconych otworach, pęknięciach i połączeniach. Produkty dostępne są również jako rozwiązania łączone, które pielęgnują i chronią oraz kolor. Oleje do drewna można stosować jako czyste środki ochronne bez właściwości barwiących. Jeśli drewno jest cięte i wiercone w taki sposób, że powstały „zranione” powierzchnie, zawsze zaleca się naniesienie oleju. Impregnacja zwykle nie dociera do rdzenia drewna i ciętych powierzchni, a ciągłe otwory odsłaniają niezabezpieczoną substancję.

Jeśli farba zostanie nałożona zbyt wcześnie, szkliwo nie będzie się utrzymywać, a wykwity z pozostałości soli zawartych w impregnacie mogą szybko zniszczyć początkowo matowy kolor. Okres co najmniej sześciu tygodni po wyprodukowaniu i montażu, często podawany przez producentów, jest zdecydowanie za krótki.

Zaimpregnowane drewno wypłukuje substancje przez okres do dwóch lat. Kiedy pada deszcz, łatwo jest sprawdzić, czy drewno jest gotowe do malowania. Jeśli po zamoczeniu i wyschnięciu pojawią się smugi, środek impregnujący wycieknie. Wilgotność resztkowa drewna musi spaść poniżej dwudziestu procent. Z reguły na centymetr głębokości lub średnicy przekroju można obliczyć około dwóch miesięcy.

PORADY I WSKAZÓWKI

Jeśli to możliwe i zamierzasz zmienić kolor drewna impregnowanego ciśnieniowo kotła, spróbuj znaleźć stare (długo sezonowane) drewno. Na przykład, używane ogrodzenie myśliwskie może mieć więcej sensu niż nowe, ponieważ i tak będziesz je przeprojektowywać. Generalnie należy używać bardzo mocno napigmentowanych szkliw i przetwarzać je w jak najbardziej widoczny sposób.