Przetwarzanie żywicy poliestrowej.

Przetwarzanie żywicy poliestrowej.

Przetwarzanie żywicy poliestrowej. Dym i opary żywicy poliestrowej w stanie ciekłym są trujące. Efekt toksyczny rozwija się dzięki powszechnie stosowanym dodatkom nadtlenkowym lub styrenowi. W przeciwieństwie do prawie bezwonnej żywicy akrylowej, intensywny zapach zapewnia rozpoznanie toksycznych oparów.

Przetwarzanie żywicy poliestrowej. Chroń drogi oddechowe i skórę

Nie należy wdychać toksycznego działania wydostających się oparów, ponieważ mogą one powodować uszkodzenia organiczne i zaburzenia wegetatywne w organizmie człowieka. Respirator z filtrem z węglem aktywnym filtruje lotne toksyny z powietrza, którym oddychasz. Na świeżym powietrzu można pracować bez ochrony dróg oddechowych, przestrzegając odpowiedniego kierunku wiatru.

Generalnie należy unikać kontaktu ze skórą, ponieważ pojawiają się problemy zdrowotne z utajoną skłonnością do alergii. Ochrona dróg oddechowych powinna być również zastosowana, gdy pył szlifierski powstaje w wyniku obróbki mechanicznej. W tym przypadku wystarczy zwykła maska ​​cząsteczkowa.

Wysuszona i utwardzona żywica poliestrowa jest nietoksyczna. Gdyby teoretycznie został połknięty, tylko niestrawne ciało obce spowodowałoby mechaniczne uszkodzenie organizmu.

Żywica poliestrowa jest toksyczna podczas przetwarzania

Żywica poliestrowa to żywica syntetyczna, która twardnieje po dodaniu utwardzacza MEKP. Ten proces jest nieodwracalny, żywicy poliestrowej nie można już stopić. Poliester nie gnije ani nie rdzewieje i można go obrabiać za pomocą kilku akcesoriów.

Aby uzyskać odporne na uderzenia i stabilne wyniki, żywica poliestrowa jest najczęściej łączona z włóknem szklanym . Przykłady obejmują łodzie, zderzaki, rynny, dzieła sztuki, czapki do skuterów i wodoodporne panele.

Łączenie żywicy poliestrowej z matami z włókna szklanego nazywa się laminowaniem. Tworzywo powstałe z różnych warstw włókna szklanego nazywa się laminatem.

Żywica poliestrowa jest zawsze laminowana na szablon (formularz) razem z włóknem szklanym. Ten szablon może być wykonany z szerokiej gamy materiałów, ale może być również częścią konstrukcji. Przykłady: szablony z poliestru, drewna, pianki PU lub tynku, a nawet naprężona siatka druciana. Możesz użyć szablonu do wytwarzania produktów, ale także do pokrywania przedmiotów. Wszystkie przedmioty, które można laminować żywicą poliestrową, mogą być również wykonane z żywicy poliestrowej.

Produkty poliestrowe można wykańczać na różne sposoby: Do gładkich szablonów można zastosować barwną żywicę żelkotową (grubość warstwy 0,8 mm) na bazie poliestru. Ta warstwa przejmuje strukturę powierzchni szablonu. Jeśli kształt jest bardzo gładki, powierzchnia produktu będzie również bardzo gładka.

Żywicę poliestrową nawierzchniową można zastosować na drugą stronę produktu poliestrowego – lub do pokrycia obiektu (grubość warstwy 0,5 mm). Struktura powierzchni zależy głównie od techniki aplikacji (szczotkowanie, walcowanie lub natryskiwanie), zawsze będzie miała jedwabisty połysk i strukturę. Lakier nawierzchniowy można wygładzić i / lub wypolerować na wysoki połysk.

Przetwarzanie żywicy poliestrowej.
Żywica

Praca z żywicą poliestrową

Istnieje wiele możliwości wykonania żądanego kształtu.

Z początkowym modelem za pomocą wosku uwalniającego. Produkt jest następnie laminowany i później wyjmowany z formy. Wnętrze ma taką samą strukturę jak oryginał. Może być używany jako gotowy produkt lub jako szablon:

  • Jako szablon: W tym celu użyj uformowanego produktu z oryginalnego modelu i wykonaj z niego nowy produkt poliestrowy. Więc wykonałeś dokładną kopię oryginału.
  • Do napraw: Naprawiasz obiekt poliestrowy.
  • Jako okładzina: Obiekt wykonany z drewna, kamienia lub tkaniny pokrywa się żywicą poliestrową, aby (tymczasowo) był wodoodporny lub odporny na warunki atmosferyczne.


Użyj wosku antyadhezyjnego, aby oddzielić produkt poliestrowy od podłoża (od szablonu). Nakłada się to kilka razy na szablon, ewentualnie z dodatkowym płynnym środkiem rozdzielającym. Płyn ten tworzy cienką warstwę folii, którą można rozpuścić po zalaminowaniu produktu wodą. Spowoduje to zwolnienie produktu z szablonu. Odpowiednią taśmę można również zastosować w przypadku prostych kształtów; żywica poliestrowa i żywica epoksydowa nie przylegają do taśmy.

Przetwarzanie żywicy poliestrowej. Włókno do stabilizacji

Włókno szklane jest najczęściej używane do żywicy poliestrowej. Jako mata z włókna szklanego, z krzyżującymi się włóknami szklanymi o długości ok. 5 cm. Te maty z włókna szklanego są utrzymywane razem za pomocą kleju, który rozpuszcza się w żywicy poliestrowej. Po nałożeniu żywicy poliestrowej na matę z włókna szklanego staje się ona elastyczna i przyjmuje kształt podłoża (szablonu). Po stwardnieniu żywicy powstaje produkt, którego stabilność opiera się na włóknach szklanych i którego kształt jest zachowywany przez żywicę.

Inne włókna do stabilizacji to na przykład włókna niedoprzędowe (stosunkowo grube włókna, jak tkanina), które są często używane w połączeniu z matami z włókna szklanego (na przemian). To sprawia, że ​​produkt końcowy jest trochę bardziej stabilny. Zwykle stosuje się tkaniny z żywicą epoksydową i maty z włókna szklanego z żywicą poliestrową.

Inne rodzaje włókien, takie jak włókna aramidowe i węglowe, są używane w specjalnych zastosowaniach.

Przetwarzanie żywicy poliestrowej. Produkcja żywicy poliestrowej (mieszanie z utwardzaczem)

Wykonaj tylko tyle żywicy poliestrowej, ile możesz przetworzyć w ciągu maksymalnie 10 minut. Jeśli nie jesteś zaznajomiony z przetwarzaniem, nie mieszaj zbyt dużo na początku. Zawsze możesz więcej domieszać. Zważ ilość żywicy poliestrowej (od 100 g do 500 g) i oblicz wymaganą ilość utwardzacza MEKP (2%). Bardzo dokładnie wymieszaj oba składniki, w razie wątpliwości lepiej na dłużej. Na przetworzenie żywicy masz około 10 do 15 minut. Wtedy to się żeluje i stwardnieje.