Oceń i napraw rysy na drewnianej podłodze

Drewniana podłoga

Rysy na drewnianej podłodze. Drewniana podłoga rzadko jest chroniona przed zarysowaniami. W przypadku obu popularnych typów, parkietów i drewnianych desek podłogowych, uszczelki są różne lub nie. Przed podjęciem decyzji, jak usunąć zarysowania, należy sprawdzić, czy dotyczy to tylko warstwy uszczelniającej lub masy drewna.

Rysy na drewnianej podłodze. Warstwa ochronna lub masa do drewna

Ogólnie rzecz biorąc, należy rozróżnić podłogi drewniane uszczelnione i otwarte. Zadrapania na olejowanych i woskowanych podłogach zawsze wnikały w drewno. Folia ochronna na podłogach lakierowanych lub szkliwionych może „przechwycić” znaczne uszkodzenia drewna. W zależności od rodzaju lakieru, zakres obróbki rozciąga się od ponownego napełnienia do szlifowania i ponownego uszczelnienia.

  • Przeczytaj także – Podłoga drewniana: jakie rodzaje drewna są możliwe?
  • Przeczytaj także – Obróbka rys w tzw. Lakierze fortepianowym
  • Sprawdź także – Odświeżanie drewnianych podłóg: 5 metod

Największym wyzwaniem przy obróbce rys w podłogach drewnianych jest zachowanie jednolitości wyglądu. Podłogi drewniane są w naturalny sposób narażone na trwałe obciążenia, takie jak ścieranie i blaknięcie. Częściowe edycje zwykle prowadzą do widocznych kontrastów i różnic w otoczeniu. Szczególną uwagę należy zwrócić na wygląd środka po zastosowaniu.

Rysy na drewnianej podłodze. Balsam

Niemal we wszystkich przypadkach szlifowanie wpływa na kolor i / lub połysk drewnianej podłogi. Dlatego zawsze najpierw należy wypróbować metody obróbki bez szlifowania. W przypadku otwartych podłóg drewnianych zaleca się wielokrotne olejowanie, lub woskowanie. W szczególności drzewa miękkie, takie jak sosna, mają tendencję do samodzielnego zamykania niewielkich rys, jeśli są odpowiednio „zabalsamowane”.

Jeśli lakierowane lub szkliwione podłogi drewniane są zarysowane, z jednej strony ochrona drewna jest osłabiona, a z drugiej strony występuje niekorzystny pęd. Zagłębienia w warstwie ochronnej mają tendencję do gromadzenia latającego brudu, takiego jak kurz, i sprawiają, że jest on coraz bardziej widoczny. Aby temu zapobiec, „tymczasowe” zamknięcie poszczególnych rys może opóźnić kosztowną naprawę po szlifowaniu. Opcjonalnie dostępne są przezroczyste lub dopasowane kolorowe pisaki do retuszu.

Zetrzyj rysy

Jeśli musisz szlifować, aby usunąć rysy z drewna , istnieje kilka możliwych podejść:

  • Precyzyjne szlifowanie od podstaw i uzupełnianie
  • Częściowe szlifowanie powierzchni wokół rys z nowym uszczelnieniem
  • Szlifowanie z płaskim dnem i całkowite ponowne uszczelnienie

Aby zmniejszyć wizualną różnicę w stosunku do otoczenia przy wariantach częściowego cięcia, należy używać przezroczystych i / lub identycznych narzędzi.

PORADY I WSKAZÓWKI

Chcąc bez zarysowania przesuwać meble na drewnianej podłodze, pod stopy można włożyć stare kawałki dywanu lub miękkie ręczniki tekstylne. Użyj ich, aby przeciągnąć meble po drewnianej podłodze, która została dokładnie zamiatana miękką miotłą.