Usuwanie plam wybielaczem to mało ekologiczne.

Używaj wybielacza do czyszczenia tylko w wyjątkowych przypadkach.

Usuwanie plam wybielaczem jest dosyć ryzykowne. W przeciwieństwie do wielu innych krajów, w Polsce wybielacz stosuje się ostrożnie jako środek czyszczący. Jest to mile widziane z punktu widzenia ochrony środowiska, ponieważ wybielacz wytwarza toksyczne ścieki do czyszczenia. Polecany jest do okazjonalnego intensywnego czyszczenia, ale w ciągłym użytkowaniu przypomina „strzelanie z armat do wróbli”.

Ze względu na zanieczyszczenie środowiska wybielacz powinien być używany do czyszczenia tylko w wyjątkowych przypadkach

Usuwanie plam wybielaczem. Woda z chlorem i kwas

Ogólnie wybielacze zawierają agresywne związki kwasowe, które nie rozróżniają zabrudzeń, kolorów i materiałów. Szczególnie coraz rzadziej stosuje się bielenie chlorem, które stosowane jest od wielu lat. Wysoce toksyczny pierwiastek jest coraz częściej zastępowany przez wybielacze tlenowe, które są mniej zanieczyszczające.

Jednym z najbardziej znanych wybielaczy na bazie chloru jest woda Javel lub Eau de Javel. Składa się z podchlorynu sodu lub potasu, który oprócz działania wybielającego ma działanie antybakteryjne, dezynfekujące i usuwające nieprzyjemne zapachy. Zabija również wszystkie żywe organizmy w wodzie, od glonów po ryby. Po zmieszaniu z kwasem tworzy bardzo toksyczny gazowy chlor, który może być śmiertelny.

Usuwanie plam wybielaczem. Nowoczesne środki wybielające i domowe

Bezchlorowe nowoczesne wybielacze do gipsu są mniej zanieczyszczające, ale nadal nie są nieszkodliwe ekologicznie. W każdym razie powstają ścieki, które są trudne lub niemożliwe do oczyszczenia. Wybielacze na bazie tlenu zawierają nadtlenek wodoru, ozon, węglan sodu lub nadwęglan sodu. Bielące działanie węglanów jest również wykorzystywane przy wybielaniu sodą oczyszczoną.

Soda jest chemicznie spokrewniona z proszkiem do pieczenia i jako wodorowęglan sodu jest jednym ze składników środka do pieczenia. Stosowany jako środek wybielający, rozwija właściwości podobne do „prawdziwych” środków wybielających. Może być również używany w pralni. Przed zastosowaniem bardziej agresywnych wybielaczy zawsze warto spróbować usunąć plamy sodą oczyszczoną lub sodą oczyszczoną jako środkiem wybielającym.

Usuwanie plam wybielaczem
Zanim użyjesz wybielacza!

Sprawdź kompatybilność na otynkowanych powierzchniach

Przed zastosowaniem wybielania konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego testu kompatybilności materiałowej. Podczas wybielania, utlenianie jest wprawiane w ruch, co wpływa nie tylko na plamy rdzyplamy czerwonego wina i wszystkie inne pozostałości brudu. Pokrycia podłogowe i ścienne wykonane z tworzyw sztucznych lub tkanin włóknistych, takie jak dywany, szybko ulegają uszkodzeniu, jeśli wybielacz reaguje chemicznie z zawartymi w nich kolorami lub materiałami.

PORADY & TRIKI

Wybielacz powinieneś przechowywać w bezpiecznym, suchym miejscu w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Nawet niewielka ilość parowania generuje toksyczne opary. Używaj wybielacza wyłącznie w rękawiczkach ochronnych i unikaj kontaktu ze skórą.