Usuwanie plam z soli: z butów, dywanów czy foteli samochodowych

Usuwanie plam z soli, czy to należy do łatwych czynności? Problem plam z soli występuje zazwyczaj w zimę. Wówczas drogowcy rozsypują sól wszędzie, gdzie się tylko da, aby chronić mnie i Ciebie przed ewentualnym poślizgnięciem się. Innym miejscem, gdzie narażasz się na plamy z soli, jest morze. Zapewne coś o tym wiesz jeśli mieszkasz nad morzem, jeśli jednak bywasz nad morzem jedynie turystycznie, to mogłeś tego nie odczuć. Plamy soli są zazwyczaj zauważalne w domu i w samochodzie. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak usunąć plamy soli z kanapy, z samochodu, z dywanów, a także z butów i ubrania.

Usuwanie plam z soli. (Domowe) środki usuwające plamy z soli

Usuwanie plam z soli. Usuń plamy z soli z butów

W przypadku butów, to jak usuniesz z nich plamy z soli, znaczenie ma materiał, z których zostały wykonane:

  • Buty ze skóry syntetycznej: Skóra syntetyczna to dobry materiał do czyszczenia. Można ją czyścić przy użyciu niewielkiej ilości wody, którą możesz nanosić na zabrudzone solą obuwie przy użyciu miękkiej szczoteczki przeznaczonej do pielęgnacji obuwia. W dalszej kolejności powinieneś zostawić buty do wyschnięcia, a na samym końcu procesu czyszczenia potraktuj je impregnatem do obuwia, zapobiegnie to zbyt mocnemu wyschnięciu skóry.
  • Buty z prawdziwej skóry: Prawdziwa skóra, na której znajdują się plamy z soli, mogą zostać wyczyszczone przy użyciu odrobiny mleka. Nanieś mleko na szmatkę, najlepiej miękką, a potem przetrzyj nią zabrudzone solą buty. Na końcu wysmaruj buty pastą do butów. Pasta do butów sprawi, że buty znowu będą lśnić, jak nowe.
  • Zamszowe buty: W tym przypadku sól z butów możesz usunąć przy użyciu specjalnej gumki do skóry. Możesz taką gumkę zakupić w dowolnym sklepie z obuwiem.
  • Buty materiałowe: Buty z materiału możesz prać ręcznie w niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń, lub po prostu możesz je włożyć, do pralki automatycznej. Pamiętaj, aby wraz z butami włożyć do pralki inne zabrudzone rzeczy. Zapobiegnie to uderzeniom butów o bęben pralki podczas wirowania, a także sprawi, że pralka nie będzie się przesuwać po całej łazience. Z doświadczenia wiem, że trudno jest potem pralkę przesunąć na swoje miejsce.

Usuwanie plam z soli. Instrukcja usuwania plam z soli z dywanów, tapicerki i foteli samochodowych

Materiały:

  • Środek do czyszczenia dywanów lub tapicerki
  • Ewentualnie kwasek cytrynowy, sok z cebuli lub esencja octu

Narzędzia:

  • Miękka szczoteczka
  • Odkurzacz parowy

1. Obróbka wstępna

Plamy z soli nie należą do szczególnie trwałych, dlatego nie musisz przeprowadzać obróbki wstępnej. Oczywiście jeśli plamy z soli nie są zbyt stare i rozległe. Jeśli jednak takie są, to możesz potraktować je jednym z poniższych środków zaradczych:

Te metody dotyczą plam z soli, których próba usunięcia zwykłymi metodami się nie powiodła. Spróbuj lekko zwilżyć plamę, a następnie potraktuj ją kwaskiem cytrynowym, albo sokiem z cebuli lub esencją octu i delikatnie wytrzyj pędzelkiem. Po naniesieniu jednej z tych substancji, pozostaw ją na okres 10 do 15 minut. Zalecamy co jakiś czas zerknąć na zabrudzenie, aby w pełni kontrolować proces rozpuszczania plamy, a także, aby zapobiec ewentualnemu uszkodzeniu materiału, na którym plama się znajduje.

Następnie odsysaj wilgoć (miejmy nadzieję, że razem z solą) z dywanu lub tapicerki za pomocą szmatki.

2. Czyszczenie na mokro za pomocą odkurzacza na mokro

W przypadku zwykłych plam z soli zwykle wystarczy odkurzyć odkurzaczem na mokro, który można wypożyczyć w za mniej niż 100 zł. Aby to zrobić, kup specjalny środek do czyszczenia tapicerki lub dywanów i raz, lub dwa razy wyczyść całą powierzchnię dywanu, foteli samochodowych lub sofy.

Usuwanie plam z soli
SÓL

3. Czyszczenie na mokro bez odkurzacza parowego

Jeśli nie chcesz lub nie możesz pożyczyć odkurzacza parowego, możesz alternatywnie wyszorować dywan lub tapicerkę łagodnym roztworem wody z detergentem. Następnie należy wchłonąć wilgoć ściereczką i powtórzyć czyszczenie czystą wodą, aby usunąć pozostałości mydła z włókien. W kolejnym kroku ponownie osusz dywan/tapicerkę.

TH!NK

Pamiętaj, aby dobrze przewietrzyć pomieszczenie lub samochód, lub włącz ogrzewanie, aby pozostała wilgoć mogła się wydostać i wnętrze nie zaczęło pleśnieć.