Usuwanie plam z soli, czy to należy do łatwych czynności? Problem plam z soli występuje zazwyczaj w zimę. Wówczas drogowcy rozsypują sól wszędzie, gdzie się tylko da, aby chronić mnie i Ciebie przed ewentualnym poślizgnięciem się. Innym miejscem, gdzie narażasz się na plamy z soli, jest morze. Zapewne coś o tym wiesz jeśli mieszkasz nad morzem, jeśli jednak bywasz nad morzem jedynie turystycznie, to mogłeś tego nie odczuć. Plamy soli są zazwyczaj zauważalne w domu i w samochodzie. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak usunąć plamy soli z kanapy, z samochodu, z dywanów, a także z butów i ubrania.
Usuwanie plam z soli. (Domowe) środki usuwające plamy z soli
- sok z cebuli
- kwas cytrynowy
- mleko
- płyn do czyszczenia dywanów
- gumka do skóry
- ocet lub esencja octu
- Przeczytaj także – Usuwanie plam z dywanu
- Przeczytaj również – Usuń plamy z fotelika samochodowego
- Sprawdź także – Usuń plamy woskowe z dywanu
Usuwanie plam z soli. Usuń plamy z soli z butów
W przypadku butów, to jak usuniesz z nich plamy z soli, znaczenie ma materiał, z których zostały wykonane:
- Buty ze skóry syntetycznej: Skóra syntetyczna to dobry materiał do czyszczenia. Można ją czyścić przy użyciu niewielkiej ilości wody, którą możesz nanosić na zabrudzone solą obuwie przy użyciu miękkiej szczoteczki przeznaczonej do pielęgnacji obuwia. W dalszej kolejności powinieneś zostawić buty do wyschnięcia, a na samym końcu procesu czyszczenia potraktuj je impregnatem do obuwia, zapobiegnie to zbyt mocnemu wyschnięciu skóry.
- Buty z prawdziwej skóry: Prawdziwa skóra, na której znajdują się plamy z soli, mogą zostać wyczyszczone przy użyciu odrobiny mleka. Nanieś mleko na szmatkę, najlepiej miękką, a potem przetrzyj nią zabrudzone solą buty. Na końcu wysmaruj buty pastą do butów. Pasta do butów sprawi, że buty znowu będą lśnić, jak nowe.
- Zamszowe buty: W tym przypadku sól z butów możesz usunąć przy użyciu specjalnej gumki do skóry. Możesz taką gumkę zakupić w dowolnym sklepie z obuwiem.
- Buty materiałowe: Buty z materiału możesz prać ręcznie w niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń, lub po prostu możesz je włożyć, do pralki automatycznej. Pamiętaj, aby wraz z butami włożyć do pralki inne zabrudzone rzeczy. Zapobiegnie to uderzeniom butów o bęben pralki podczas wirowania, a także sprawi, że pralka nie będzie się przesuwać po całej łazience. Z doświadczenia wiem, że trudno jest potem pralkę przesunąć na swoje miejsce.
Usuwanie plam z soli. Instrukcja usuwania plam z soli z dywanów, tapicerki i foteli samochodowych
Materiały:
- Środek do czyszczenia dywanów lub tapicerki
- Ewentualnie kwasek cytrynowy, sok z cebuli lub esencja octu
Narzędzia:
- Miękka szczoteczka
- Odkurzacz parowy
1. Obróbka wstępna
Plamy z soli nie należą do szczególnie trwałych, dlatego nie musisz przeprowadzać obróbki wstępnej. Oczywiście jeśli plamy z soli nie są zbyt stare i rozległe. Jeśli jednak takie są, to możesz potraktować je jednym z poniższych środków zaradczych:
Te metody dotyczą plam z soli, których próba usunięcia zwykłymi metodami się nie powiodła. Spróbuj lekko zwilżyć plamę, a następnie potraktuj ją kwaskiem cytrynowym, albo sokiem z cebuli lub esencją octu i delikatnie wytrzyj pędzelkiem. Po naniesieniu jednej z tych substancji, pozostaw ją na okres 10 do 15 minut. Zalecamy co jakiś czas zerknąć na zabrudzenie, aby w pełni kontrolować proces rozpuszczania plamy, a także, aby zapobiec ewentualnemu uszkodzeniu materiału, na którym plama się znajduje.
Następnie odsysaj wilgoć (miejmy nadzieję, że razem z solą) z dywanu lub tapicerki za pomocą szmatki.
2. Czyszczenie na mokro za pomocą odkurzacza na mokro
W przypadku zwykłych plam z soli zwykle wystarczy odkurzyć odkurzaczem na mokro, który można wypożyczyć w za mniej niż 100 zł. Aby to zrobić, kup specjalny środek do czyszczenia tapicerki lub dywanów i raz, lub dwa razy wyczyść całą powierzchnię dywanu, foteli samochodowych lub sofy.
3. Czyszczenie na mokro bez odkurzacza parowego
Jeśli nie chcesz lub nie możesz pożyczyć odkurzacza parowego, możesz alternatywnie wyszorować dywan lub tapicerkę łagodnym roztworem wody z detergentem. Następnie należy wchłonąć wilgoć ściereczką i powtórzyć czyszczenie czystą wodą, aby usunąć pozostałości mydła z włókien. W kolejnym kroku ponownie osusz dywan/tapicerkę.
TH!NK
Pamiętaj, aby dobrze przewietrzyć pomieszczenie lub samochód, lub włącz ogrzewanie, aby pozostała wilgoć mogła się wydostać i wnętrze nie zaczęło pleśnieć.