Jakość wykładzin. Prawidłowa ocena jakości wykładzin

Jakość wykładzin.

Jakość wykładzin. Istnieją dywany w wielu różnych wzorach. Cechy są również różne w poszczególnych grupach. Tutaj możesz przeczytać, jak ocenić jakość dywanów na podstawie określonych cech.

Jakość wykładzin. Normy dywanowe

W przypadku tak zwanych tekstylnych wykładzin podłogowych obowiązuje wiele norm. Najważniejszą normą jest norma DIN EN 685, do której również odgrywają różne normy dotyczące trwałości, przepisów dotyczących ścierania i określania wagi warstwy użytkowej.

Wszystkie wykładziny, które mają strukturę dywanu i mają powierzchnię przypominającą włókna, są standardowo klasyfikowane jako tekstylne wykładziny podłogowe – nie ma więc znaczenia, czy jest to dywan, czy płytki dywanowe.

  • Użyj klasy jako cechy jakości

Niektóre klasy użytkowania dotyczą podłóg tekstylnych, a także laminatów.

Rozróżnia się wykładziny podłogowe w sektorze prywatnym i te przeznaczone do sektora komercyjnego. Klasy użytkowania dla sektora prywatnego to 20 liczb, dla sektora komercyjnego 30 liczb.

Kupując dywany do domu, napotkasz następujące klasy użytkowania:

  • Klasa użytkowania 21: odpowiednia do mało użytkowanych pomieszczeń mieszkalnych
  • Klasa użytkowania 22: odpowiednia do pomieszczeń mieszkalnych o normalnym użytkowaniu
  • Klasy użytkowania 22+: odpowiednie do pomieszczeń mieszkalnych o normalnym i intensywnym użytkowaniu
  • Klasa użytkowania 23: nadaje się do pomieszczeń mieszkalnych o przeważającej intensywności użytkowania

Numery 1-3 są również przypisywane w ten sam sposób do wykładzin podłogowych przeznaczonych do użytku komercyjnego. Jeśli szukasz podłogi o większej odporności, możesz również wybrać komercyjne wykładziny podłogowe. Klasa 33 to najwyższa klasa użytkowania, która jest odpowiednia na przykład do sal sprzedaży, podczas gdy klasa 32 jest przeznaczona do użytku w salach konferencyjnych i biurach.

Jakość wykładzin. Liczba kępek

Wykładzina

Wykładziny dywanowe tuftowane można również podzielić na różne poziomy jakości w zależności od liczby kępek na metr kwadratowy.

Liczba kępek na metr kwadratowy zmienia się w zależności od tego, ile igieł jest używanych do tufkowania w jakich odstępach i jak duża jest długość ściegu.

Odległości między igłami są zwykle podawane w igłach na cal. Jednak długość ściegu w liczbie oczek przypadających na 10 cm dywanu.

Jakość wykładzin. Podział na klasy według kępek

  • simple bouclé, ma około 7 000 – 40 000 kępek na m², znany również jako berberyjski
  • ekskluzywny bouclé, ma około 50 000 – 100 000 kępek na m², może być również wykonany z prostego weluru
  • ekskluzywny welur (pętelki włosia są przecinane) ma około 250 000 kępek włosa na metr kwadratowy
  • Welur premium może zawierać do 620 000 kępek na metr kwadratowy

Im wyższa liczba kępek na metr kwadratowy, tym wyższa jakość (i droższa) wykładzina.

Waga nitki włosia

Jako analogiczną cechę jakościową można zastosować wagę nitki pala na 1 metr kwadratowy. Im więcej kępek, tym więcej nici jest przetwarzanych na jednym metrze kwadratowym.

Zwiększa to również namacalną wagę dywanu – ale można to również sfałszować faktem, że ciężkie warstwy laminowania (na spodzie) wydają się zwiększać wagę dywanu. Ważna jest waga nitki runa, a nie samego dywanu.