Usuń zaschnięte plamy

Usuń zaschnięte plamy, wykorzystując do tego naszą fachową wiedzę. Nikt nie lubi plam, ale zaschnięte plamy u wielu osób wywołują przerażenie: są znacznie trudniejsze do usunięcia niż świeże plamy. Ale nie wszystko jest stracone, jest szansa na ich usunięcie. Te domowe środki pomogą usunąć stare plamy.

Domowe sposoby na zaschnięte plamy

W zależności od rodzaju plamy możliwe są różne domowe środki zaradcze:

  • Sól i słona woda (na plamy z czerwonego wina i krwi)
  • Woda mineralna (do zmiękczenia prawie wszystkich plam)
  • Soda oczyszczona (do wybielania kolorowych plam np. jagodowych)
  • Płyn do mycia naczyń (do usuwania plam zawierających tłuszcz lub białko)
  • Olej (do usuwania plam z beta-karotenu, takich jak plamy z marchwi lub plamy z dyni)
  • Pianka do golenia, mydło żółciowe lub amoniak (do usuwania uporczywych, kolorowych plam prawie wszystkich rodzajów)
  • Lakier do włosów, zmywacz do paznokci lub terpentyna (do leczenia zwykłych plam lub plam barwnych)
  • Spirytus lub benzyna (na prawie wszystkie uporczywe plamy)

Usuń zaschnięte plamy. Na co należy uważać w przypadku zaschniętych plam?

Zaschnięte plamy wymagają dwóch wstępnych zabiegów, zanim będzie można użyć jednego z powyższych produktów do usunięcia plam:

  • Zaschnięte resztki, które nie wniknęły we włókna, takie jak resztki jedzenia, białko jaja, krew lub farba, należy ostrożnie zeskrobać tępym nożem lub czymś podobnym. Jeśli nałożysz wodę na plamę bez wcześniejszego wyczyszczenia jej na sucho, istnieje ryzyko, że nawet powiększysz plamę, ponieważ suche pozostałości zostaną rozprowadzone w tkaninie.
  • Moczyć, moczyć, moczyć. Suche plamy należy namoczyć jak najdłużej w wodzie mineralnej lub wodzie z mydłem, aby zmiękczyć plamę i łatwiej ją usunąć.
Usuń zaschnięte plamy
Pranie

Usuń zaschnięte plamy. Instrukcja usuwania zaschniętych plam

1. Usuń suche pozostałości

Ostrożnie zeskrob plamę tępym nożem i usuń resztki jedzenia lub farby. Następnie dobrze wklep tkaninę i/lub odkurz ją odkurzaczem – jest to szczególnie zalecane w przypadku plam na sofie lub dywanie.

2.a) Moczyć tekstylia

Włóż poplamione ubranie do słoika i zalej gazowaną wodą mineralną. Jeśli jest to tłusta plama lub nie masz pod ręką wody mineralnej, możesz również przygotować roztwór z mydłem z ciepłej wody i płynu do mycia naczyń lub detergentu zawierającego enzymy i namoczyć tam tekstylia na kilka godzin lub najlepiej na noc.

UWAGA: Plam zawierających białko, takich jak plamy z krwi, nasienia lub jaj, nie należy czyścić gorącą wodą, w przeciwnym razie białko ulegnie koagulacji, a plama będzie jeszcze trudniejsza do usunięcia.

2.b) Obróbka wstępna dywanów i mebli tapicerowanych

Jeśli plama znajduje się na dywanie lub sofie, zalej ją szczyptą wody mineralnej lub roztworu wody z detergentem i pozostaw na pół godziny.

Następnie namocz wodę ściereczką, ponownie nałóż wodę mineralną lub płyn do mycia naczyń z letnią wodą na plamę i pozwól jej ponownie zadziałać.

Powtórz ten proces trzy do czterech razy, uważając, aby nie nalać zbyt dużej ilości wody na meble tapicerowane, aby zapobiec ich całkowitemu przemoczeniu. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że tapicerka zacznie pleśniać.

Usuń zaschnięte plamy. 3. Leczenie punktowe

Nanieś wybrany przez siebie środek bezpośrednio na plamę i delikatnie rozprowadź za pomocą pędzelka, gąbki lub szczoteczki do zębów. Odstawić na 15 minut i spłukać.

Jeśli efekt nie jest zadowalający, powtórz kurację lub wypróbuj inny domowy środek.

Usuń zaschnięte plamy. 4. Pranie

Następnie włóż tkaniny do pralki i wypierz je tak gorąco, jak to możliwe.

Należy zwilżyć dywany i sofy czystą wodą i odrobiną łagodnego detergentu lub środka do czyszczenia dywanów i wyszczotkować je na dużej powierzchni. Następnie osuszyć ściereczką.